Гривня пішла у "плавання"

Точка зору

Збулася мрія Нацбанку. Як він і обіцяв МВФ, курс долара пішов у вільне плавання. Щоправда, перемогою це не назвеш. Хіба що над Ісландією – світовим лідером за ступенем девальвації національної валюти. Але Україна вже дихає їй у спину.

Перед тим, як курс пустився берега, НБУ розписався у власному безсиллі. Він перестав навіть намагатися зупинити девальвацію, яка з кожним днем набирає обертів. Сьогодні 8,36 гривні за долар – це об'єктивна реальність.

Неможливо зміцнювати курс в країні, де стоїть економіка, відсутній експорт та все ще великий імпорт. А ще – немає довіри до чинної влади.

"Те, що ми обрізаємо обсяги інтервенцій, – не секрет. Іноді робимо великі вливання і продаємо на всі цілі, а іноді різко обмежуємо допуск, і даємо тільки під аукціони для населення. Головне для Нацбанку сьогодні – витримати критерії за обсягом резервів, прописані у меморандумі з МВФ ", – розповіло "Економічній правді" високопоставлене джерело в НБУ.

У тексті технічного меморандуму від 30 квітня зазначено, що у травні 2009 року Нацбанк повинен мати мінімум 19,7 мільярда доларів резервів, а у вересні – 16,6 мільярда. На кінець 2009 року встановлений "мінімум" для резервів на рівні 14,9 мільярда доларів. "Ми не змінювали "маяки", – зізнався чиновник НБУ.

Його слова у вівторок офіційно підтвердив перший заступник голови Нацбанку Анатолій Шаповалов. Він розповів, що НБУ поки-що не бачить необхідності збільшувати обсяги валютних інтервенцій. Підтримку регулятор буде надавати тільки для обслуговування зовнішніх запозичень банків.

Міжнародні резерви України на початок серпня становили 29,6 мільярда доларів. Теоретично, зараз Нацбанку ще далеко до порушення критерію. Однак методика розрахунку цього показника не збігається з офіційними даними, які НБУ публікує щомісяця. Отже, не виключено, що межа уже близько.

Нацбанк фактично ще минулого тижня перестав протидіяти девальвації. "Люди повернулися з відпусток, потроху відроджується ділова активність. На цьому тижні по 8,4 вже дуже добре купували. У регіонах взагалі шалений попит на негативних очікуваннях і відсутності пропозиції. Але хто ж буде продавати, якщо доларів немає?" – розповів "Економічній правді" заступник голови одного із системних банків.

За його словами, пік росту курсу припав на минулі четвер і п'ятницю. Тоді на міжбанку котирування доходили до 8,35 гривні за долар, на готівковому ринку – до 8,4 гривні. Після цього курси трохи впали, однак вниз не пішли.

"НБУ нічого не продає. Більш того, він нещодавно додатково обмежив продажі. Раніше у платіжному календарі банків було чотири категорії, за якими НБУ міг продавати долари: під держборг, під банківські борги, під клієнтські борги і на інші цілі. Так от, останню категорію він вилучив. Ймовірно, з цієї групи дуже багато купували, але тепер "коритце" прибрали ", – зазначив банкір.

Девальвації сприяло успішне завершення програми рекапіталізації у трьох банках. Прем'єр Юлія Тимошенко розповіла, що лише 22% вкладників Родовід Банку переоформляють депозити і залишають їх у банку. Це означає, що 78% людей свої гроші забирають. По суті, банку не довіряють.

"Надрукували гривні, людям віддали депозити. Вони все це зняли і понесли на валютний ринок", – розповів скарбник великого банку.

Є ще один фактор, що штовхає курс угору. Закінчився строк депозів, які відкривалися минулого літа на рік. Сьогодні їх знімають і "перетворюють" у долари. Частина грошей після цього залишається у банках, частина – кладеться під подушки.

Однак усе це – лише наслідки. "У тому, що відбувається, є дві причини. Перша – відсутність довіри до держави та гривні. Друга – все ще зберігається перевищення імпорту над експортом. Навіть девальвація з 5,05 до 8,3 не виправила перекіс. Україна продовжує жити не по кишені", – охарактеризував ситуацію економіст одного з українських рейтингових агентств.

Шаповалов підтвердив цю версію. "По суті, зараз на курс впливає психологічний фактор: населення купило у липні на 1,16 мільярда доларів більше, ніж продало. Лякають, що восени буде 9-10 гривень за долар. У підсумку, люди масово пішли, купили, і в результаті курс девальвував", – сказав він.

Як вже писала "Економічна правда", у Юлії Тимошенко свій погляд на останні події. На цьому тижні вона знову згадала про спекулянтів і змову.

"Ніяких передумов сьогодні для коливання національної валюти не існує. Сьогодні всі економічні показники говорять про те, що гривня повинна зміцнюватися. Те, що відбувається сьогодні в Національному банку, – а власне, національна валюта слабшає – це не пояснюється ніякими економічними та кризовими основами. Я вважаю, що просто на горі країни продовжують заробляти десятки мільярдів гривень", – заявила вона в понеділок.

Крім того, прем'єр не відмовилася від свого варіанта справедливого курсу – 6-6,5 гривень за долар.

Ця цифра сильно здивувала Шаповалова. Він відзначив, що Тимошенко поки не поділилася з Нацбанком своїми ідеями про повернення курсу до рівня 6,5. "Вона тільки говорить. Розрахунків ми таких не маємо", – сказав він.

Яким буде курс цієї осені, сьогодні ніхто не береться сказати. "8,7 і навіть 9,2 – цілком реальні цифри на вересень. Але все залежить від того, як буде реагувати Нацбанк, якими будуть його дії. Занадто багато факторів впливають на курс. Наприклад, може відбутися приватизація Одеського припортового заводу або навіть "Укртелекому", і під це зайдуть великі обсяги валюти. Крім того, попереду вибори. Прогнозувати курс безглуздо. Зрозуміло лише одне – нас чекають сильні коливання", – підкреслив заступник голови системного банку.

Шаповалов, у свою чергу, запевнив, що немає підстав для зниження курсу до 10 гривень за долар. "Для такого зниження немає економічних підстав. Усі надходження від покривають платежі з імпорту, а негативне сальдо по фінансовому рахунку перекрито коштами МВФ", – пояснив він.

Перший заступник голови НБУ також пообіцяв, що найближчим часом регулятор проведе нараду з банкірами з питання курсу. На зустрічі планується обговорити, як підтримувати гривню. Зберемо з банкірів і приймемо таке рішення ", – сказав Шаповалов.

Але справжній настрій, що панує в стінах регулятора, можна зрозуміти по відгуків джерела "Економічної правди" в НБУ. Він прокоментував звинувачення Тимошенко на адресу регулятора, і підкреслив – основу для девальвації створює бездіяльність уряду, а НБУ не в силах протистояти сильній тенденції.

"Нацбанк не створює курс. Це складний механізм, який складається під впливом мільйона факторів. У цих умовах розповідати, що оптимальним є курс 6-6,5 гривень за долар – просто маячня. Курс показує довіру населення до тієї економічної політики, яку проводить держава. Про яку довіру може йти мова, якщо за два десятиліття не була проведена жодна структурна реформа? Якщо у нас 20% населення – пільговики", – обурився фінансист.

Поки не будуть зроблені конкретні кроки з виведення економіки з кризи, курс продовжить коливатися абсолютно хаотично. І це – сфера відповідальності уряду, підкреслив він.

Сергій Лямець

Новини

19 Квітня 2024

ДТЕК попереджає про можливі відключення світла у Києві

Відвантаження довгого прокату за кордон зросли на 13,4%

EDF постачатиме зелену енергію для французького заводу з виробництва DRI

Асоціація портів України звернулась до уряду щодо ситуації на Дунаї

Ворог пошкодив припортову інфраструктуру на Одещині

Сім країн у світі виробляють всю свою енергію з відновлюваних джерел

Pilbara Minerals відзначає збільшення цін на літій

Nippon Steel намагається розвіяти побоювання з приводу придбання US Steel

Каметсталь освоює виплавку заготовки підвищеної якості

Виробництво в будівельному секторі ЄС зросло на 1,8% 

США виділило $28 млн на розробку технологій очищення чавуну та сталі

Україна отримає від ЄІБ 560 млн євро на відновлення енергетики та житла

Китай у березні збільшив видобуток руди на 14,5% 

УЗ планує відремонтувати майже 1200 кілометрів колій

Зміна клімату призведе до значних економічних втрат у майже всіх країнах світу

Німецький виробник дронів відкриє завод в Україні

ВСІ НОВИНИ ⇢