Подробнее Запомнить город


Криза жене за ґрати

размер текста:

Через зростання рівня злочинності вперше за останні роки зросла кількість арештованих: лише в січні до СІЗО потрапило на 600 осіб більше, ніж зазвичай.

Те, що економічні негаразди призводять до підвищення рівня злочинності, відомо кожному криміналісту. Що вже казати про фінансову кризу, адже різке зростання кількості безробітних виливається в криміналізацію суспільства. За умов відсутності легальних засобів для існування усе більше безробітних ризикуватимуть власною свободою, щоб прогодувати сім’ю, а вуличні пограбування вже зараз є найпоширенішим злочином. І якщо в МВС протягом останніх місяців намагаються «заговорити» цю тему (мовляв, який сплеск злочинності, не лякайте людей, є лише сезонне зростання), прості громадяни буквально скуповують засоби захисту у зброярських магазинах. Попитом користується і газовий балончик, і пістолет під пневматику чи навіть гумову кулю. Чи лише для захисту розкуповується зброя, чи, може, ще й для нападу на якусь філію банку у провінції? Це вже інше питання.

Натомість серед силових структур поки що лише у Держдепартаменті з питань виконання покарань визнають: за останні три місяці кількість арештованих у СІЗО почала різко зростати. І це при тому, що за останні чотири роки кількість підсудних та засуджених потроху зменшувалася. Окремі науковці–правники та правозахисники роблять невтішний прогноз: за таких умов уже за два–три роки кількість засуджених в Україні збільшиться… удвічі!

Сьогодні безробітний, завтра — засуджений?

За даними Держдепартаменту з питань виконання покарань України, станом на 1 лютого 2009 року у 139 виправних колоніях перебуває близько 110 тисяч засуджених. Рівно чотири роки тому за «колючкою» перебувало на 46 тисяч осіб більше. На думку голови Громадської ради при Держдепартаменті, ветерана кримінально–виконавчої служби Івана Штанька, це пов’язано насамперед зі змінами у Кримінальному кодексі згідно з європейськими стандартами.

«Законодавчі зміни у Кримінальному кодексі ввели в дію дванадцять видів альтернативних покарань за «нетяжкі» кримінальні злочини — від штрафів до громадських робіт, — зазначив «УМ» Іван Васильович. — Відтак суди отримали змогу ширше застосовувати таку «альтернативу» — без позбавлення волі. Тому в останні роки кількість засуджених постійно зменшувалася. Але нині через кризу різко збільшилася кількість важких злочинів. Ми це і без статистики МВС бачимо, адже лише за січень 2009 року кількість арештованих у 32 українських СІЗО збільшилася на шістсот осіб! Це тривожний показник. Якщо так і далі буде йти, на кінець року фіксуватимемо у виправних колоніях певне зростання кількості засуджених. Зауважу, вперше за останні роки!»

За словами голови Держдепартаменту з питань виконання покарань Василя Кощинця, такі тенденції вітчизняні пенітенціарії спостерігають ще з листопада минулого року й протягом трьох місяців кількість арештантів лише зростає. «Ми аналізуємо збільшення наповнюваності у СІЗО, і це дає нам підстави вважати, що невдовзі буде наплив людей і у виправних колоніях, — зазначив у ексклюзивному коментарі «УМ» Василь Васильович. — Поки що в установах зберігається рівновага — 110 тисяч засуджених — ніякого зменшення чи збільшення кількості. Але думаю, що вже менше ніж за рік ця рівновага порушиться. Не всі кримінальні справи слідство і суд розглядають більше року, тим більше коли йдеться про пограбування чи крадіжки майна. Не хочу бути великим песимістом, поки що зарано говорити про те, на скільки збільшиться кількість засуджених і коли, але те, що через кризу нині відбувається зростання рівня злочинності, а відтак і кількості підслідних, а в майбутньому — зросте і кількість засуджених, це правда».

У тому, що новими «зеками» ставатимуть переважно учорашні безробітні, змушені йти на злочин під тиском обставин, переконаний голова правління правозахисної організації «Міжнародна ліга захисту прав громадян України» Едуард Багіров. «Ми пам’ятаємо сплеск злочинності на початку 90–х років унаслідок економічних негараздів, — зазначає «УМ» правозахисник. — Чим менше можливостей для легального заробітку буде у глав сімей, тим частіше вони наважуватимуться на кримінальні злочини, щоб прогодувати своїх дітей. Йдеться про нову категорію злочинців — заручників економічної ситуації в державі. Сьогодні безробітний — завтра вже може бути засудженим. Але у мене не повертається язик назвати цих людей справжніми злочинцями».

Яка там криза? Ми її на «зоні» перечекаємо!

На недавньому виїзному засіданні Громадської ради при Держдепартаменті з питань виконання покарань, що проходило на базі Бучанської колонії №85, один із членів ради — академік Академії правових наук України Михайло Костицький відверто зазначив, що нині, як ніколи, важливо забезпечити кримінально–виконавчу систему усім необхідним. «Чи готові ми до того, що СІЗО будуть «нафаршировані»? А чи не буде невдовзі стояти черга перед колонією з бажаючих «пересидіти» кризу? Бо тут яка не яка робота, харчування, — зазначив пан Костицький. — Адже злочинність буде зростати. Це азбука кримінології: якщо на два–три роки затягнеться криза, а так і буде, то в колоніях буде вдвічі більше людей. Це неминуче!»

Радикальніший прогноз дає правозахисник Едуард Багіров: «Імовірним у найближчі роки є збільшення кількості засуджених на 100—150 тисяч осіб! Йдеться не лише про безробітних «заручників кризи», просто збільшиться кількість бажаючих потрапити до тюрми. Бо є така категорія людей, які спеціально скоюють дрібні злочини, щоб два–три роки «відсидіти». Бо в колонії є і дах над головою, і їжа, і постіль, а на волі за все треба платити».

Пан Багіров також вважає, що різке збільшення кількості засуджених позначиться й на умовах утримання, адже Держдепартамент — установа бюджетна. «На початку 90–х пам’ятаю загрозу «голодних бунтів» у колоніях, тоді саме Іван Штанько керував кримінально–виконавчою системою, шукав можливості нагодувати засуджених, де дістати два вагони макаронів тощо, — каже пан Багіров. — Слід віддати належне Іванові Васильовичу, тоді йому вдалося локалізувати загрозу. Як буде нині — сказати важко. Якщо держава не знайде можливості збільшити фінансування системи виконання покарань у разі збільшення кількості засуджених, думаю, перебої почнуться вже наприкінці третього–четвертого кварталу 2009 року, а далі — напруга лише зростатиме. Про реформи в галузі у такий час говорити не доводиться».

З одного боку, вільні місця, тобто «нари» на «зоні» зараз є. Як ми згадували на початку, за останні роки вивільнилося майже п’ятдесят тисяч «вакансій» за ґратами. З іншого боку — бюджетом–2009 таке поповнення не передбачено. Але не все так погано, на думку Василя Кощинця. За його словами, «система» поки що зможе прогодувати нових засуджених, а як буде далі — побачимо. «Якщо буде різкий наплив засуджених, то будемо вести мову на рівні уряду щодо додаткового фінансування, але поки що ми витримуємо. Бо маємо власні запаси продовольства, є заготівлі ще з минулого року, — каже голова Держдепартаменту. — Держава мусить виконати свою місію — годувати, давати тепло та належні умови проживання засудженим, дотримувати права людини. Мало цього, виробництво, налагоджене в колоніях, не знижує темпів, ніякого зменшення обсягів. Дякуємо нашим партнерам за ринки збуту».

А поки що, як дізналася «УМ» від окремих працівників Бучанської колонії №85, засуджені цікавляться у них, яка вона — та криза, що на волі. Переглянувши новини чи поговоривши про економіку держави із психологом тощо часто говорять: «Та яка там криза? Ми її тут, на «зоні», перечекаємо!»

ДОВІДКА

Станом на 1 лютого 2009 року у 32 діючих слідчих ізоляторах утримують 34 447 осіб. У 139 виправних колоніях відбуває покарання 109 649 осіб (із них — 5 554 жінок). Найбільш небезпечними у криміногенному відношенні є: засуджені до довічного позбавлення волі (1 533 особи), засуджені за умисне вбивство (майже 19 тисяч осіб), при обтяжуючих обставинах (9,7 тис. осіб), за бандитизм (474 особи), за умисне завдання тяжких тілесних ушкоджень (11,1 тис. осіб), за розбій, пограбування, вимагання (29,5 тис. осіб), за зґвалтування (2,7 тис. осіб), за захоплення заручників (лише 27 осіб).

... ...
 


Комментарии
комментариев: 0

...
Новости партнеров


Дайджест
Запасы золота в Украине невелики – если говорить о добыче в промышленных масштабах. Реально можно поднимать на-гора пару тонн в год. Куда большую ценность представляют сопутствующие металлы.
США вновь заблокировали назначение новых судей в апелляционную инстанцию Всемирной торговой организации. Одновременно Вашингтон подал апелляцию на решение арбитров, признающее необоснованным повышение американских пошлин на китайский импорт.
26.10.20
26.10.20, Сегодня
В "Укртрансбезопасности" заявляют: число железнодорожных аварий в Украине растет, и почти 90% случаев происходят из-за неудовлетворительного содержания путей.
Якщо податки на газ зростуть, ми отримаємо різке зростання вартості скрапленого газу в середньому на 4-5 гривень за 1 літр. Це матиме негативні соціально-економічні наслідки. Источник: https://biz.censor.net/m3223502
26.10.20, Дело
За прошедшую неделю (19-23 октября) курс продажи наличного доллара в банках практически не изменился, на других же сегментах валютного рынка курс доллара к гривне незначительно снизился на 0,1-0,3%
В Украине никому не интересны реальные экологические инвестиции, а экология стала ширмой для получения рентабельности одними за счет других.
23.10.20
Отечественная внешняя торговля представляет собой историю неуспехов, а порой - и откровенных провалов. Почему наша страна не умеет защищать свои экономические интересы, и есть ли шанс исправить эту ситуацию.
Подземные хранилища газа в Украине забиты под завязку, но само топливо дорожает. В ближайшие месяцы его стоимость может достичь 7-8 тыс. грн за 1 тыс. кубометров.
В отличие от финансового кризиса 2008–2009 годов, когда глубокий спад спроса (и соответственно — цен) наблюдался по всем сырьевым товарам, последствия пандемии COVID-19 для отдельных частей сырьевого рынка оказались различными, отмечает в своем новом докладе Всемирный банк.
21.10.20
21.10.20, Газета.ru
Цифровизация бизнеса приведет к потере 85 млн рабочих мест в 26 странах мира, предупреждают эксперты Всемирного экономического форума в докладе "The Future of Jobs 2020". Это произойдет уже в 2025 году.
20.10.20
19.10.20
16.10.20
15.10.20
13.10.20
12.10.20
09.10.20
08.10.20
06.10.20
05.10.20
02.10.20
01.10.20
30.09.20
29.09.20
28.09.20
25.09.20


Жми «Подписаться» и получай самые интересные новости портала в Facebook!