Подробнее Запомнить город


Рости, долар, великий...

размер текста:

В самому Нацбанку слова Савченко всерйоз не сприймають. На відміну від інших топ-керівників НБУ, він вже не раз давав ЗМІ обіцянки, які потім не збувалися. Складається враження, що Савченко спеціально виступає, щоб перевірити, чи вірять ще слову НБУ.

Понеділковий опус заступника голови НБУ Олександра Савченка банкірів не здивував. Його слова звучали більше як набір гасел, ніж реальна розповідь про ситуацію.

Зокрема, про те, що НБУ може забезпечити ревальвацію до 7 гривень за долар і більше.

Але варто враховувати, що в самому Нацбанку слова Савченко всерйоз не сприймають. На відміну від інших топ-керівників НБУ, він вже не раз давав ЗМІ обіцянки, які потім не збувалися.

Складається враження, що Савченко спеціально виступає, щоб перевірити, чи вірять ще слову НБУ. Якщо вірять, він робить все для руйнування залишків цієї віри.

Збитки страшніше за Нацбанк

Насправді, курс долару не знижується. А те, що відбувається на міжбанківському ринку в останні дні лише говорить про те, як на ринок впливають погрози НБУ.

11 лютого регулятор розіслав по банківській системі листа. У ньому він попередив, що не стане продавати валюту банкам, які торгують доларами за курсом вище середньоринкового. Більш того, до таких порушників будуть застосовуватися санкції - аж до позбавлення генеральної ліцензії на проведення валютних операцій. Щоб виключити спекуляції навколо того, який курс є середньоринковим, НБУ написав: 7,973 за долар станом на 11 лютого.

Таким чином, Нацбанк наказав торгувати доларами за курсом не вище встановленого. Банки не стали особливо протестувати. Дії НБУ хоч і є репресивними, але їх, напевно, підтримає все населення країни.

У підсумку, завдяки загрозі, офіційна статистика стала більш гарною. День за днем курс на міжбанку став знижуватися. Буквально наступного дня котирування на ринку впали з 8,09/8,18 до 7,86/8,03 гривень за безготівковий долар. Однак це зниження виявилося несправжнім.

У реальності, курс долара знаходиться вище зазначеного Нацбанком кордону. "Вихід знайшли відразу. Або все пропускається через євро, або з угоди беруться комісійні", - пояснив заступник голови одного з банків, що входить до групи середніх.

Його слова підтверджує ціна готівкового долара, яка не поспішала знижуватися. А вже з початку нового тижня, в понеділок ціна долару на міжбанку знову перевищила рубіж 8 гривень за долар, і пішла вгору. Все це доводить, що одними лише погрозами ситуацію не вирішити.

Як може подешевшати долар, якщо попит на нього все вище пропозиції? Деякі експортери дійсно продавали валюту в січні-лютому. Однак цього недостатньо.

У січні експорт вперше з 2006 року перевищив імпорт. Однак це була штучна перемога, тому що не було підписаних газових контрактів. В результаті, експерти стали говорити про вирівнюванні поточного рахунку платіжного балансу.

Однак у лютому НАК "Нафтогаз" вже почав регулярно купувати валюту для купівлі палива. За оцінками дилерів, попит на безготівкові долари постійно вище пропозиції приблизно на 5%. У масштабах місяця, це достатні обсяги для девальвації.

Розрив не збільшується лише завдяки тому, що НБУ пише листи з погрозами, а також не дає банкам гривню через рефінансування. Але цього недостатньо навіть для того, щоб змусити банки продавати валюту, куплену для себе.

Дійсно змінити розстановку сил на валютному ринку може лише один фактор. За оцінками президента АУБ Олександра Сугоняко, в капітал 17 найбільших банків необхідно довнести 25 мільярдів гривень.

Якщо виключити з цього переліку два держбанки, то на валютний ринок найближчим часом можуть надійти сотні мільйонів доларів. Дев'ять з сімнадцяти найбільших банків мають іноземних власників, але й акціонери інших банків можуть заводити валюту з офшорів.

За інформацією "Економічної правди", термін для поповнення капіталу було надано дуже стислий - один місяць. Це означає, що вже найближчим часом міжбанк відчує приплив капіталів. Але також це означає, що скоро потік валюти вичерпається.

Савченко у меншості

"Економічна правда" зібрала прогнози курсу долара, що прозвучали за понеділок, 16 лютого. На відміну від кінця минулого року, коли лунали переважно висловлювання експертів, тепер є офіційні точки зору.

Заступник голови НБУ Олександр Савченко вважає, що регулятор може забезпечити зміцнення національної валюти до 7 гривень за долар і більше. Для цього, за його словами, потрібно буде посилити нормативи валютної позиції.

Однак припущення інших експертів сильно відрізняються від цього прогнозу. За даними голови Ради НБУ Петра Порошенка, МВФ вважає, що в середньому на 2009 рік Україну чекає курс 8,6 гривень за долар. "При прогнозованості і контрольованості економічних процесів, курс не повинен перевищувати 8,6", - передав думку фонду Порошенко.

"Очікування такі, що девальвація гривні ще не завершилася, і існують різні прогнози середньорічного курсу, але в принципі консенсус полягає в тому, що гривня по відношенню до долара може скласти 9-9,5 гривень за долар", - вважає економіст компанії "Драгон Капітал" Віталій Ваврищук.

"За підсумками січня ми бачимо: експорт / імпорт досить збалансований, причому імпорт, ми повинні розуміти, буде продовжувати падати: люди починають купувати більш прості і дешеві речі ... Тому той курс, який на сьогодні є, 7,8-8 об'єктивно вирівняв ситуацію", - сказав голова правління Укрсоцбанку Борис Тимонькін.

Також, на його думку, зовнішні виплати будуть незначними. З цією точкою зору не згодні експерти міжнародного рейтингового агентства Standard & Poor's. За їх оцінкою, Україні без підтримки МВФ в цьому році не обійтися.

"Розмір міжнародних резервів достатній для покриття трохи більше 100% оціночних потреб банківського сектору в погашенні зобов'язань, що наступають в 2009 році. Але не для фінансування потреб корпоративного сектору в 2009 році, які ми оцінюємо в 9,5 мільярдів доларів (без обліку торгового фінансування) ... Приблизно половина кредитів, виданих вітчизняним позичальникам (на їхню частку припадає 80% ВВП), номіновані в іноземній валюті. Тому юридичні та фізичні особи будуть піддаватися валютному ризику, якщо курс гривні буде продовжувати знижуватися ", - йдеться в повідомленні S&P.

... ...
 


Комментарии
комментариев: 0

...
Новости партнеров


Дайджест
БізнесЦензор зібрав коментарі від трьох українських підприємств – ЗТР, Укрелетроапарат та концерну НІКМАС – щодо проєкту закону про локалізацію. Резюме: Україна запускає те, що у всьому світі діє вже давно.
Офис президента обнародовал все пять вопросов, которые будут заданы украинцам в день голосования на местных выборах 25 октября. Один из них касается создания свободной экономической зоны на Донбассе.
19.10.20
"Зеленый" водород – экологически чистое топливо, которое может заменить ископаемые источники энергии уже в ближайшем будущем. Какие источники водорода существуют, и почему это топливо перспективно для Украины.
Алюминий подорожал до максимальных значений за полтора года. Стоимость металла на LME достигла 1863 долл/тонну за счет активного спроса в Китае и ослабления курса доллара.
16.10.20
"Банковская реформа" Валерии Гонтаревой и членов ее команды Якова Смолия и Екатерины Рожковой не была успешной. Создается впечатление, что предыдущие пять лет вся финансово-банковская система работала против отечественных производителей.
Летом ситуация на рынке труда значительно улучшилась и количество вакансий увеличилось на 47 процентов. Сейчас же работодатели заняли выжидательную позицию, пока не будет более-менее понятная ситуация со второй волной карантина.
16.10.20, Сегодня
В Украине с началом осени начался стремительный рост цен. Инфляция за сентябрь, по данным Госслужбы статистики, составила 0,5% за месяц. Экономисты говорят, что к концу года цены будут расти еще быстрее, до 2% ежемесячно.
15.10.20
В октябре, как ожидается, Верховная Рада рассмотрит подготовленный правительством проект госбюджета на 2021 год. Что не так с главным финансовым документом страны.
Ціни на оренду комерційної нерухомості знизилися і будуть знижуватися далі, попереджають експерти. Як криза позначилася на торговельній та комерційній нерухомості і яким буде майбутнє офісних працівників?
13.10.20
13.10.20, Капитал
Со времён окончания Второй мировой войны ни одно событие не оказывало такого глубокого глобального воздействия, как пандемия Covid-19. Эта пандемия спровоцировала кризис в здравоохранении и экономике в масштабах, которые мы не видели на протяжении жизни несколько поколений.
12.10.20
09.10.20
08.10.20
06.10.20
05.10.20
02.10.20
01.10.20
30.09.20
29.09.20
28.09.20
25.09.20
24.09.20
23.09.20
21.09.20
18.09.20
17.09.20
16.09.20


Жми «Подписаться» и получай самые интересные новости портала в Facebook!