Подробнее Запомнить город


Чи варто інвестувати в публічні фонди?

размер текста:

Вкладення в інвестиційні фонди досягли точки безглуздості. Дохід від облігацій буде "з'їдено" інфляцією та курсовими коливаннями. Акції коли-небудь виростуть, але купувати їх сьогодні немає сенсу.

За тими ж цінами, якщо не нижче, вони будуть доступні ще мінімум у липні. А якщо справдяться песимістичні прогнози, то можна буде купувати акції за тими ж цінами ще 2010 року.

ПІФ, КІФ ой-ой-ой

Реальний стан ПІФів і КІФів видно з оголошень на сайті по пошуку роботи. "Дизайнер - 1000 $", "Головний бухгалтер - 3000 грн", "Інвестиційний керуючий - 1000 грн".

Хоча ще рік тому це була одна з найбільш модних професій. Однак ще навесні 2008 року з інвестиційних фондів почався відтік грошей. Всього за кілька місяців інвестиційна індустрія майже померла.

До кінця грудня більшість ПІФів і КІФів, що працюють з населенням, пішли "в мінус". Вкладники втратили до 76% вкладених грошей.

Глибше всіх впали фонди акцій. Їхні керуючі до самого останнього моменту сподівалися, що на ринок повернуться гроші, і відбудеться зліт прибутковості.

Однак цього так і не сталося - ні влітку, ні восени. До листопада більшість з них дізналися, що 50-70% вартості активів уже втрачена. У багатьох фондів акцій залишилися буквально 50-70 клієнтів.

Лише облігаційні фонди принесли своїм вкладникам прибуток - приблизно до 30% річних. Але і це не можна назвати успіхом.

По-перше, з кінця минулого року існує реальна небезпека масових дефолтів підприємств, що випустити облігації. З загальної впевненості, що панує на ринку, основна хвиля невиплат і банкрутств ще попереду.

По-друге, за підсумками 2008 року девальвація привела до обезцінення гривні на 60%, а інфляція "з'їла" купівельну спроможність зароблених грошей.

На тлі таких "успіхів", в кінці минулого року інвестиційні компанії жили надією на майбутнє.

"Особливістю цієї кризи стало те, що практично всі інструменти показують негативний результат. Але, разом з тим, зростає їх потенційна прибутковість. Так уже зараз можна купити облігації хороших емітентів за дохідністю 25 - 30%. Акції у довгостроковому горизонті мають також прекрасні перспективи", - говорив ще у листопаді минулого року фінансовий аналітик Parex Asset Management Ukraine Ігор Савчук.

Інші експерти, на диво, майже не радили вкладати гроші у фонди. Директор з інвестицій КУА "АРТ-Капітал Менеджмент" Володимир Оваденко наприкінці минулого року підкреслював, що в умовах кризи основне завдання - не заробити, а зберегти.

"Як варіанти можна розглянути: готівка - кошик валют, валютні та гривневі депозити (якщо довіряєте банку), ОВДП, золото в злитках, акції (останнє - якщо горизонт інвестування кілька років)", - підкреслював він.

Безглуздо

Вкладення в інвестиційні фонди досягли точки безглуздості. Не має сенсу вкладати гроші навіть в облігаційні фонди. За оцінками Національного банку, в 2009 році інфляція становитиме мінімум 15%. Якщо додати до цього ризики масових дефолтів і продовження девальвації, облігаційні фонди перетворюються в безглуздий інструмент.

Ще більш безглузді фонди акцій. Купувати їх сьогодні немає сенсу. За тими ж цінами, якщо не нижче, вони будуть доступні ще мінімум у липні. А якщо справдяться песимістичні прогнози, то можна буде купувати акції за тими ж цінами ще в 2010 року.

"Наш прогноз на 2009 рік передбачає два сценарії. У рамках обох, на початку року закладено зниження показників фондового ринку. Поточна ситуація розвивається в руслі наших очікувань, тому немає підстав для того, щоб ми коректували наш річний прогноз. Ми, як і раніше зберігаємо для консервативних інвесторів рекомендацію залишатися поза ринком, так як учасники ринку вже неодноразово помилялися при спробах піймати "дно" і "відскок" ринку", - йдеться в аналітичному огляді КУА "УкрСіб Ессет Менеджмент", присвяченому ринку акцій.

Аналітики УкрСібу рекомендують запастися терпінням і чекати стійких сигналів про оздоровлення економіки. Поточна ринкова кон'юнктура, на погляд аналітиків компанії, залишає поле тільки для короткострокових операцій.

Згідно з базовим сценарієм компанії, до кінця року індекс ПФТС виросте з нинішніх рівнів 250-275 пунктів до 350 пунктів. Однак песимістичний сценарій передбачає його падіння до 100 пунктів, з невеликим відскоком до кінця року.

У січні індекс ПФТС втратив 9% і закрився на рівні 275 пунктів. Спостерігалася мінімальна активність як з боку покупців, так і в таборі продавців.

"Учасників ринку вже не дивує денний оборот по акціях у ПФТС на рівні 100-300 тисяч доларів. А сплески обсягів торгів до десятків мільйонів при ближчому розгляді є наслідком поодиноких великих угод, що не мають нічого спільного з портфельними інвестиціями і ринковими настроями", - йдеться в звіті "УкрСіб Ессет Менеджмент".

У лютому, за оцінками аналітиків, не очікується перелому низхідного тренду, так як серйозне погіршення макроекономічної ситуації визначає середньострокові перспективи ринку акцій, а поточне погіршення умов у фінансовому секторі (дефіцит ліквідності, ризики нової хвилі девальвації) є додатковим чинником дестабілізації. Уже в лютому індекс ПФТС може опуститися до 200-220 пунктів.

Експерти рекомендують

"Економічна правда" провела опитування представників керуючих компаній. Перш за все, цікавило, як вони бачать перспективи вкладення грошей у ПІФи і КІФи 2009 року.

На відміну від оцінок "Економічної правди", багато хто з них все ж таки рекомендує вкладати у фонди. Але все підкреслюють, що при цьому потрібно робити це максимально обережно.

Олексій Дударенко, керуючий активами Parex Asset Management Ukraine

- На ринку ІСІ в цьому році ми не очікуємо якоюсь сильною активізації. Однозначно, рік буде далеко не найкращим.

В якості об'єкта для інвестування можна розглядати фонди облігацій. В цілому, дохід фондам будуть приносити переважно інструменти з фіксованою прибутковістю, і то тільки в тому випадку відсутності дефолтів.

На даний момент прибутковість ОВДП зі строком обертання до 1 року перебуває в діапазоні від 25 до 32% (з погашенням у кінці року) річних, прибутковість депозитів складає близько 18-21%, якщо не брати банки з високим рівнем ризику.

Прибутковість по корпоративних позиках знаходяться в досить широкому діапазоні від 35% до "нескінченності", це може бути і 50, і 80, і 100, і 200% річних.

Тому, можемо проаналізувати варіант облігаційного фонду (що стало можливим після внесення змін до законодавства), в який інвестори вкладають гроші, і фонд здійснює придбання в поточний момент.

За зваженої консервативної стратегії, що передбачає мінімальну частку надійних корпоративних позик і більшу частину ОВДП та депозитів у портфелі, дохідність може становити на рівні 30% річних.

Якщо ж розглядати варіант, коли інвестори регулярно виймають гроші з фонду, то він буде змушений реалізовувати активи. На даний момент це можливо тільки з дуже великим дисконтом, і, безумовно, буде призводити до значних збитків. У такому випадку, навряд чи взагалі можна говорити про позитивну прибутковості.

Перспективи ринку акцій в цьому році досить туманні. Економіка ще далека від нижньої точки спаду, а тому оптимізму в інвесторів не так багато, щоб активно вкладати в українські папери. Ліквідність на ринку акцій на даний момент відсутня.

Активності немає і, практично, не буде, принаймні, у першій половині року, оскільки інвестори продовжують залишати український ринок акцій. Інтерес до ринку і задатки зростання, які могли б виникнути до кінця року, можуть бути нівельовані зростанням політичної напруженості у зв'язку з майбутніми на початку 2010 року виборами Президента.

Володимир Оваденко, директор з інвестицій КУА "АРТ-КАПІТАЛ Менеджмент"

- До кінця року продовжиться відтік коштів з фондів. Збалансовані фонди, швидше за все, зможуть показати позитивну прибутковість. Цікаві активи - короткі (з погашенням у поточному році) державні облігації внутрішнього і зовнішнього позик.

Зараз спрогнозувати прибутковість для інвесторів не реально. Думаю, що вона буде позитивною.

Перспективи фондів акцій в поточному році - туманні. Зараз не час інвестувати в акції. Можливо, через квартал-два ситуація зміниться.

Якщо є бажання і можливість заморозити кошти на кілька років, якщо це невелика сума від заощаджень, коли схильність до ризику висока - можна і сьогодні вкладати гроші у фонди.

Реально ж сигнал, який скаже, що вже можна вкладати, - це стабілізація валютного курсу та відсутність катастрофічних очікувань населення.

Дмитро Мошкало, віце-президент та інвестиційний керуючий Foyil Asset Management Ukraine

- На поточний момент, ситуація на фондовому ринку характеризуються повною відсутністю інтересу до українських активів з боку закордонних інвесторів. Це обумовлено наступними причинами:

- Загрозою подальшої девальвації гривні, що обумовлює автоматичне зниження вартості всіх гривневих активів та акцій українських емітентів;

- Політичною невизначеністю;

- Недозволеної банківської кризи;

- Відсутністю ознак відновлення попиту на сировинну групу товарів на міжнародних ринках.

У цій ситуації найбільш цікаві облігації. Однак необхідно дуже ретельно підходити до вибору окремо взятих емітентів. Даний інструмент може принести до 50% дохідності у гривні.

Якщо будуть закриті всі перераховані моменти, ринок акцій може очікувати дуже непоганий ріст. У будь-якому випадку, зниження прибутковості по облігаціях можна буде розглядати як дуже сильний сигнал до переходу в акції.

У цьому році однозначно варто вкладати гроші у фонди.

Руслан Мороз, менеджер з управління активами КУА OTP Capital:

- Найбільш витримані інвестори та компанії збережуть свої позиції, і вже до кінця 2009 року можна буде говорити про часткової компенсації збитків, які зазнала акційна частина портфелів фондів.

Дохід фондам буде приносити нарощування частки інструментів з фіксованою прибутковістю - депозитів і ОВДП. Необхідна умова - стабілізація ситуації в банківській сфері (кредити і курс гривні), а також вирішення проблем ліквідності.

Ринок акцій в 2009 році, в кращому випадку, дасть 20-30% зростання, хоча потенціал у ринку величезний. Той, хто дивиться на інвестиційний ринок з позиції довгострокового (1-2 роки) інвестування, буде вкладати гроші на поточних рівнях.

Сигнал до росту ринку повинен бути один: збільшення ліквідності на ринку (якщо не розмірковувати з приводу економічного зростання країни і політичного балансу).

... ...
 


Комментарии
комментариев: 1
14:14 | 11.02.2009
Анастасія
Цікавий матеріал. Однак прохання до автора - редагувати автоматичний переклад з російської, оскільки "недозволена банківська криза" (не кажучи вже про інше) виглядає, як мінімум, дивно...

...
Новости партнеров


Дайджест
21.11.18, ubr.ua
От Фонда гарантирования вкладов могут потребовать дополнительную доходность за время незаконного управления депозитами.
21.11.18, Deutsche Welle
Мониторинговая миссия ООН призывает Киев возобновить выплату пенсий всем лицам, проживающим на неподконтрольной Украине территории Донбасса. Что этому мешает - у DW.
21.11.18, ubr.ua
Эксперты предсказывают серьезное подорожание не только помидор с огурцами, но и борщевого набора.
21.11.18, Financial club
Новый график перевода сферы торговли товарами и услугами на безналичные платежи, который вскоре может утвердить правительство, позволит бизнесу вместо установки POS-терминала предложить клиентам альтернативные способы безналичной оплаты: от платежных онлайн-сервисов до мобильных приложений и QR-кодов. Массовое внедрение новых технологий должно пройти в 2019-2020 годах, и банкиры не ожидают, что этот процесс будет легким.
21.11.18, ubr.ua
Коррупцию победить не удалось, а реформы забуксовали.
21.11.18, Вести
Правительство, наконец, внесло в Верховную Раду финальную версию проекта бюджета 2019 года, которую на минувшей неделе министры утвердили на своем заседании.
Газпром не случайно теряет прибыли и падает в мировых рейтингах: компания из коммерческого предприятия все более явно превращается в инструмент политического давления. Ее проект по транзиту газа в Европу через Турцию тому подтверждение.
20.11.18
Амбициозные заявления наших "топов" часто попахивают фантастикой.
20.11.18, ubr.ua
К второму чтению расходная и доходная части бюджета 2019 выросла на 18 млрд. грн.
В понедельник, 19 ноября, экс-президент Виктор Янукович должен был выступить с последним словом в суде, где его обвиняют в государственной измене.
19.11.18
17.11.18
16.11.18
15.11.18


Жми «Подписаться» и получай самые интересные новости портала в Facebook!