Подробнее Запомнить город


Ціни стрибатимуть цілий рік?

размер текста:

Інфляція-2009 буде характеризуватися високою непередбачливістю, адже дуже залежатиме від курсових коливань. Отож, і боротися з нею уряду доведеться ефективніше, ніж у попередні роки.

Соціальний популізм уряду і бум споживчого попиту 2008 року залишили країні тяжку спадщину.

Рівень інфляції торік сягнув 22,3%, чого не було за останні 8 років. У грудні ціни виросли аж на 2,1%.

Проте, українці намагаються економити. Скорочення економічної активності, зростання безробіття і спад виробництва призвели до різкого зростання негативних споживчих настроїв населення. Причому менше купують не лише дорогої продукції, але й товарів широкого вжитку.

Про цю тенденцію свідчить падіння роздрібного товарообігу. За підрахунками експертів, у січні він скоротиться на 40% відносно грудня. Таких рекордних темпів падіння не було вже років 10!

Якщо продажі і далі будуть так нестримно падати, то продавцям необхідно буде швидше скидати вже неходовий товар за нижчими цінами, і замінювати його на дешевшу продукцію.

Доларовий фактор

Проте ціни на імпортні товари будуть лише зростати. Адже на них і далі впливатиме американська валюта. Через дорогий долар заморські товари не знаходитимуть покупців, через те скоротиться імпорт, частково його заступить українська продукція.

Що стосується продуктів харчування, то гарний врожай минулого року дозволить утримати стабільними ціни на значну частину вітчизняних продуктів харчування - хліб, олію, макаронні вироби, крупи тощо.

Щоправда, овочі, фрукти, рис, чай, кава, шоколад та інші продукти, які здебільшого завозились з-за кордону, будуть дорожчати. Те саме відбудеться і з м'ясо-молочною продукцією, яка виробляється в країні в недостатній кількості, і тому буде компенсуватись за рахунок імпорту.

Енергетичний фактор

Якщо основні товари народного вжитку будуть, здебільшого, дешевшати або дорожчати повільно, то от послуги, переважно, дорожчатимуть. Перш за все, житлово-комунальні, вартість яких напряму залежить від цін на газ, який ми купуємо за "зелені".

Проте, підприємства ЖКХ дорогий російський газ можуть хоч би частково замінити дешевшим мазутом або вітчизняним "блакитним паливом".

У свою чергу, подальше зниження цін на нафту, а відповідно, і нафтопродукти, зробить дешевшими і транспортні послуги. Втім, тут ситуацію теж зіпсував долар, який подорожчав і частково нівелював спад цін на нафтопродукти. Якщо його курс і надалі зростатиме, а нафта знову піде вгору, то ціни на транспортні послуги будуть знову зростати.

За словами керівника групи радників голови НБУ Валерія Литвицького, поки що тарифи на послуги, в тому числі - житлово-комунальні, продовжують інтенсивно зростати на тлі втрати контролю за ціновою політикою природних монополій.

"Зниження цін на пальне поки що не передалось у сегмент роздрібних цін. Інфляцію продовжують підживлювати негативні очікування на тлі нестабільної політичної ситуації і розкручування істерії навколо курсової політику Нацбанку", - висловлюється експерт.

Політичний фактор

Над економікою нависає серйозна загроза дефолту та емісії національної валюти, а отже - високої інфляції. Якщо уряд не зможе знайти грошей на виконання надто оптимістичного бюджету і не наважиться на урізання соціальних витрат, йому доведеться шукати спосіб, щоб запустити друкарський станок.

Навіть якщо Кабмін добре замаскує цю операцію (приміром, шляхом продажу ОВДП Нацбанку), надлишок незабезпечених грошей призведе до стрімкого зростання цін, перш за все, на продукти харчування.

Отримавши пенсії та зарплати, бідне населення почне поповнювати свій спорожнілий споживчий кошик ковбасою, овочами та фруктами. А тоді лише слідкуй за цінниками у магазинах. Навіть якщо Кабмін проведе невелику емісію, то це матиме психологічний вплив на економіку. Знаючи, що в людей з'явились гроші, магазини підвищуватимуть ціни.

Крім того, Уряд сам собі підклав свиню і в Державному бюджеті-2009, який має непристойно великий як для кризи дефіцит - 31 млрд. грн. Де знайти такі гроші в умовах кризи - загадка.

"У Бюджеті 2009 граничний рівень державного боргу збільшився удвічі у порівнянні з проектом, який подано у вересні. Тепер він сягає 192 млрд. грн. Більш того, Кабінет міністрів отримає право необмежено його збільшувати. А це загрожує неконтрольованою емісією грошей", - вважає депутат від Партії регіонів Микола Азаров.

Перший заступник голови секретаріату президента Олександр Шлапак вважає, що у занадто оптимістичному бюджеті вже зараз закладені підстави для високої інфляції.

"Запропоновані у бюджеті внутрішні запозичення у розмірі 70 мільярдів гривень неможливо здійснити протягом 2009 року. Це є ще одне підтвердження того, як популізм на сьогодні розриває систему державних фінансів", - вдається до критики Шлапак.

В той же час, не треба забувати, що Мінфін поки очолює Віктор Пинзеник - лютий ворог емісії та інфляції, який уже вступав у конфлікт з прем'єркою щодо занижених макропоказників держбюджету. Але якщо Тимошенко звільнить його, то на заваді емісії стоятиме лише НБУ, парламент та МВФ.

Які прогнози

МВФ та Світовий Банк прогнозують інфляцію в 17-18% проти закладених у бюджеті 9,5%. Можна було б очікувати й меншого рівня, проте, нажаль, країна надто "підсіла" на імпортну голку, що б за один рік провести масове імпортозаміщення.

Інфляція-2009 буде характеризуватися високою непередбачливістю, адже дуже залежатиме від курсових коливань. Отож, і боротися з нею уряду доведеться ефективніше, ніж у попередні роки. Різноманітні меморандуми з виробниками, товарні інтервенції та методи монетарного таргетування інфляції, скоріш за все, будуть неефективними.

Долати цінову нестабільність доведеться шляхом жорсткого скорочення соціальних витрат і спрямування грошей на інвестиційні проекти. Але чи готова до цього держава?

... ...
 


Комментарии
комментариев: 0

...
Новости партнеров


Дайджест
Отечественная внешняя торговля представляет собой историю неуспехов, а порой - и откровенных провалов. Почему наша страна не умеет защищать свои экономические интересы, и есть ли шанс исправить эту ситуацию.
Подземные хранилища газа в Украине забиты под завязку, но само топливо дорожает. В ближайшие месяцы его стоимость может достичь 7-8 тыс. грн за 1 тыс. кубометров.
В отличие от финансового кризиса 2008–2009 годов, когда глубокий спад спроса (и соответственно — цен) наблюдался по всем сырьевым товарам, последствия пандемии COVID-19 для отдельных частей сырьевого рынка оказались различными, отмечает в своем новом докладе Всемирный банк.
21.10.20
21.10.20, Газета.ru
Цифровизация бизнеса приведет к потере 85 млн рабочих мест в 26 странах мира, предупреждают эксперты Всемирного экономического форума в докладе "The Future of Jobs 2020". Это произойдет уже в 2025 году.
Европейские партнеры требуют от Украины более жесткого налогового контроля для украинских бизнесов – и стандарты BEPS должны его обеспечить. Но следствием может стать эмиграция бизнеса
20.10.20
БізнесЦензор зібрав коментарі від трьох українських підприємств – ЗТР, Укрелетроапарат та концерну НІКМАС – щодо проєкту закону про локалізацію. Резюме: Україна запускає те, що у всьому світі діє вже давно.
Офис президента обнародовал все пять вопросов, которые будут заданы украинцам в день голосования на местных выборах 25 октября. Один из них касается создания свободной экономической зоны на Донбассе.
19.10.20
"Зеленый" водород – экологически чистое топливо, которое может заменить ископаемые источники энергии уже в ближайшем будущем. Какие источники водорода существуют, и почему это топливо перспективно для Украины.
Алюминий подорожал до максимальных значений за полтора года. Стоимость металла на LME достигла 1863 долл/тонну за счет активного спроса в Китае и ослабления курса доллара.
16.10.20
"Банковская реформа" Валерии Гонтаревой и членов ее команды Якова Смолия и Екатерины Рожковой не была успешной. Создается впечатление, что предыдущие пять лет вся финансово-банковская система работала против отечественных производителей.
15.10.20
13.10.20
12.10.20
09.10.20
08.10.20
06.10.20
05.10.20
02.10.20
01.10.20
30.09.20
29.09.20
28.09.20
25.09.20
24.09.20
23.09.20
21.09.20


Жми «Подписаться» и получай самые интересные новости портала в Facebook!