Подробнее Запомнить город


Пишiть листи!

29.01.09 , День
размер текста:

Учорашній день мав початися з засідання Кабміну, на якому, за деякими здогадами, могла відбутися ротація у складі уряду. Як передбачали експерти, без роботи могли залишитися нинішні голови Мін’юсту, МНС, Мінфіну, Мінекономіки, Мінприроди та Мінтрансу. Та цього не сталося. Всіх їх (тимчасово — ?) врятував від звільнення документ, що якимсь чином просочився в інтернет і називається доповідною запискою міністра фінансів Віктора Пинзеника на ім’я прем’єр-міністра й інших членів уряду. Прес-служба уряду відразу ж від імені міністра оприлюднила спростування. Однак, виявляється, у Кабміні не сподобався його оригінал, із яким можна ознайомитися на сайті міністерства, і його відредагували. Ось що сказав Пинзеник: «Я не знайомий із публікацією в інтернеті. Міністр фінансів пише багато доповідних записок уряду. Вони не призначені для публічного обговорення. Матеріали, які підлягають публічному обговоренню, розміщуються на сайті Міністерства фінансів України. Факт учорашньої публікації я розцінюю як провокацію». А ось як буцімто описали, за його словами, ситуацію урядові служби: «Міністр фінансів України не пише жодних таємних доповідних записок уряду. Факт учорашньої публікації у деяких ЗМІ «таємної доповіді» я розцінюю як фальсифіковану провокацію». Це, як кажуть, не вимагає коментарів — усе зрозуміло. (До речі, опублікований в інтернеті сканований документ не має жодних грифів на кшталт «для службового користування» або «секретний»).

І, попри рекомендацію прес-служби уряду засобам масової інформації зняти матеріали, які стосуються «секретної доповіді», що не можна розглядати інакше, крім як антиконституційну спробу відродження цензури, ми вважаємо, що читачі мають право знати правду і ясно бачити свої перспективи.

Згодні, правда буває гіркою. І за це комусь треба відповідати. Та в умовах кризи без цих ліків економіці не обійтися. І навпаки, годувати країну солодкими, але некорисними пілюлями не можна й навіть злочинно, оскільки ситуація лише погіршиться, якщо це, звісно, ще можливо. Єдине, що радує: у діючому уряді знайшлася людина, яка наважилася перервати потік брехні. І це, схоже, доволі вірогідна версія описаної колізії, позаяк на сьогоднішньому засіданні уряду Віктора Михайловича не було (як сказав перший віце-прем’єр Олександр Турчинов, міністр на лікарняному, а за даними УНІАН, — він приходив а потім пішов разом з охороною, послугами якої останнім часом користується.

Про що ж ідеться у крамольній записці, яку прем’єр-міністр нібито заборонила поширювати навіть серед членів уряду?

Її автор стверджує, що ситуація в Україні «найгірша в світі», «Третина промисловості зникла! Таких масштабів скорочення промислового виробництва ще не було за всі роки незалежності України». І всі ці твердження супроводжуються графіками й діаграмами, що наочно підтверджують зроблені висновки. Записка стверджує: «Ми ввійшли у надзвичайно глибоку та серйозну кризу» — і роз’яснює, що 14,4% спаду ВВП у листопаді 2008 року — це реальна база нашого відліку і стану економіки. Невже це для Тимошенко настільки надзвичайна новина, яку треба ховати від громадськості?

Втім, із точки зору кандидата на найвищу в країні посаду такі «схованки», звісно, виправдані. Автор записки зазначає, що передбачених у бюджеті на 2009 рік темпів зростання ВВП досягнути неможливо. А ось інфляція 9,5% цілком можлива, «якщо тільки не буде ввімкнено друкарський станок НБУ. А ризик для цього з’явився. І дуже серйозний». Профінансувати дефіцитний бюджет країни, на думку автора, можна лише за допомогою грошової емісії, однак тоді не втримати курс долара (наслідки для банківської системи очевидні), країна повернеться до інфляції початку 90-х років із надзвичайно болісним і тривалим процесом виходу з цього стану. Відчувається, що автор не схвалює показників держбюджету-2009, і, як стверджують, підпису міністра під ним, дійсно, немає, та й у парламенті бюджет презентував не міністр, як це у нас заведено, а голова уряду.

Далі зазначається, що все більше життєво важливих для країни систем балансують на межі можливого, й це дуже швидко може обернутися втратою рівноваги та неконтрольованістю ситуації. І так далі й тому подібне, включаючи аналіз нереальних показників бюджету і реального стану пенсійного фонду на 24 сторінках зареєстрованого у мінфінівській канцелярії тексту за підписом міністра.

Чи треба ставити під сумнів її автентичність? Здається, якби текст писав провокатор-фальсифікатор, він закінчив би його на критичній ноті. Але ліберал Пинзеник обов’язково запропонував би також і позитивну програму, що складається з непопулярних заходів, на які буде дуже важко піти всім трьом кандидатам у Президенти країни. Саме так і вчинив автор записки. Він виступає проти додаткових податків, пропонує всіляко скорочувати бюджетні витрати, субсидувати з бюджету не всіх, а тільки бідних, ліквідувати розділення пенсіонерів на «сорти», не боїться обмежити прибуток працюючих пенсіонерів, як це було за радянських часів, і ввести диференційовану, залежно від прибутків, плату за житлово-комунальні послуги та газ. Словом, автор записки, ким би він не був, не працює на публіку, а бере на себе нехай і невдячний, але необхідий клопіт — виводити країну з кризи.

Що може протипоставити цьому керівництво уряду? Зрозуміло, що воно не терпітиме дисидентів у своєму складі. Але якщо цитовану доповідну дійсно написав Пинзеник, то її публікація та подальше спростування від уряду видають йому певну, хоч і тимчасову, індульгенцію. Бо негайне вигнання — це визнання його автором незаконно засекреченої доповідної, а себе — брехунами. Зрештою, можна не сумніватися: в уряді Віктора Михайловича все ж надовго не залишать. Не виключено, що його також зарахують до «команди Фірташа» (Дмитро Фірташ, один із власників «РосУкрЕнерго». — Авт.), як і іншого «дисидента», який зазнав днями атаки з боку прем’єр-міністра — тепер уже екс-головного митника Валерія Хорошковського. Напередодні він наважився дати вельми цікаву характеристику нашому прем’єру: «Всі люди для неї є ресурсом для споживання. Доки ти потрібний — тебе обціловуватимуть. У ту саму мить, коли ти почав заважати, — тебе готові затоптати». Добре Хорошковському. Від праведного гніву його врятував Президент, призначивши першим заступником глави СБУ. Так, цікаве рішення. А куди тепер іти Пинзенику? «День» спробував дізнатися про його плани, але телефон у квартирі хворого міністра мовчав.

... ...
 


Комментарии
комментариев: 0

...
Новости партнеров


Дайджест
БізнесЦензор зібрав коментарі від трьох українських підприємств – ЗТР, Укрелетроапарат та концерну НІКМАС – щодо проєкту закону про локалізацію. Резюме: Україна запускає те, що у всьому світі діє вже давно.
Офис президента обнародовал все пять вопросов, которые будут заданы украинцам в день голосования на местных выборах 25 октября. Один из них касается создания свободной экономической зоны на Донбассе.
19.10.20
"Зеленый" водород – экологически чистое топливо, которое может заменить ископаемые источники энергии уже в ближайшем будущем. Какие источники водорода существуют, и почему это топливо перспективно для Украины.
Алюминий подорожал до максимальных значений за полтора года. Стоимость металла на LME достигла 1863 долл/тонну за счет активного спроса в Китае и ослабления курса доллара.
16.10.20
"Банковская реформа" Валерии Гонтаревой и членов ее команды Якова Смолия и Екатерины Рожковой не была успешной. Создается впечатление, что предыдущие пять лет вся финансово-банковская система работала против отечественных производителей.
Летом ситуация на рынке труда значительно улучшилась и количество вакансий увеличилось на 47 процентов. Сейчас же работодатели заняли выжидательную позицию, пока не будет более-менее понятная ситуация со второй волной карантина.
16.10.20, Сегодня
В Украине с началом осени начался стремительный рост цен. Инфляция за сентябрь, по данным Госслужбы статистики, составила 0,5% за месяц. Экономисты говорят, что к концу года цены будут расти еще быстрее, до 2% ежемесячно.
15.10.20
В октябре, как ожидается, Верховная Рада рассмотрит подготовленный правительством проект госбюджета на 2021 год. Что не так с главным финансовым документом страны.
Ціни на оренду комерційної нерухомості знизилися і будуть знижуватися далі, попереджають експерти. Як криза позначилася на торговельній та комерційній нерухомості і яким буде майбутнє офісних працівників?
13.10.20
13.10.20, Капитал
Со времён окончания Второй мировой войны ни одно событие не оказывало такого глубокого глобального воздействия, как пандемия Covid-19. Эта пандемия спровоцировала кризис в здравоохранении и экономике в масштабах, которые мы не видели на протяжении жизни несколько поколений.
12.10.20
09.10.20
08.10.20
06.10.20
05.10.20
02.10.20
01.10.20
30.09.20
29.09.20
28.09.20
25.09.20
24.09.20
23.09.20
21.09.20
18.09.20
17.09.20
16.09.20


Жми «Подписаться» и получай самые интересные новости портала в Facebook!