Подробнее Запомнить город


Стельмах потягне за собою Ющенка?

27.01.09 , fоrpost
размер текста:

Позачергове засідання Верховної Ради, присвячене розгляду діяльності НБУ, не пошанували своєю присутністю ані Президент, від якого сподівалися почути причини незвільнення Володимира Стельмаха, ані прем’єр-міністр, чия політична сила збирала підписи для проведення цього засідання, ані сам голова Нацбанку, звіт якого планувалося сьогодні заслухати.

Тим не менш, засідання пройшло досить жваво. Депутати покритикували всіх трьох осіб, що не з’явилися в парламенті, прийняли рішення про відповідальність глави держави за ситуацію у фінансово-кредитній сфері та скасували своє ж рішення про призначення Володимира Стельмаха на посаду голови НБУ.

Ще на початку засідання голова парламенту Володимир Литвин закликав колег по Раді не допустити публічного з’ясування стосунків під час розгляду «нацбанківської проблеми». «Ми повинні розглядати це питання виключно у професійній площині», – сказав він.

На жаль, до порад Володимира Михайловича дослухався мало хто. Не професійна, а саме політична складова переважала в більшості виступів, починаючи від в.о. голови Нацбанку Анатолія Шаповалова, закінчуючи представниками різних політичних сил. Сам

Шаповалов, якому довелося «віддуватися» за свого шефа, що начебто перебуває «в черговій відпустці», виглядав невпевнено. Читав текст з папірця так, наче бачив його вперше, і майже не піднімав голови, щоб подивитися на депутатів.

Як і слід було очікувати, заступник Стельмаха «рішуче відкинув звинувачення на адресу Нацбанку» та запевнив, що НБУ керується у своїй діяльності виключно діючим законодавством, на що народні обранці реагували бадьорими вигуками «Ганьба!».

Чим далі, тим більше у своїй промові пан Шаповалов віддалявся від теми доповіді та починав звинувачувати уряд – і в авантюрній економічній політиці, і в неспроможності розпорядитися рекордним врожаєм, і в відсутності стабілізаційного фонду…

Депутати один за одним починали позіхати та відкривати принесені з собою свіжі газети. Раз у раз на адресу Шаповалова чулися вигуки «Ворюга!»

Сперечатися з цим Анатолій Васильович не став. Утім, на запитання нардепа Ярослава Джоджика, чи не збирається він подавати у відставку, Шаповалов твердо відповів – ні.

«Я не збираюся йти у відставку. Я цій справі віддав 35 років», – сказав банкір і додав, що його дії є професійними.

Наступним на трибуну вийшов голова комітету з питань фінансів і банківської діяльності, екс-міністр фінансів Микола Азаров. На жаль, передбачувана доповідь від комітету теж перетворилася на надання політичних оцінок опонентам.

Закінчивши першу частину свого виступу (російською мовою), Азаров раптом заявив: «Я пєрєйду на національну мову, поскольку мнє тут підготувалі», чим немало збадьорив і насмішив депутатів, деякі з яких уже починали куняти.

Виступив у Раді і Юрій Полунєєв, голова тимчасової слідчої комісії з питань діяльності НБУ. Головною ідеєю його промови було те, що потрібно визнати роботу НБУ незадовільною, а подальше перебування Стельмаха на посаді голови Нацбанку –неприпустимим. При цьому пан Полунєєв зазначив, що діяльність його комісії «не є вендетою проти Стельмаха чи проти Шаповалова».

Завершилася основна частина засідання виступом голови Рахункової палати Валентина Симоненка. Після цього у депутатів, нарешті, з’явилася довгоочікувана можливість висловити наболіле. Пропозицій було море:

нунсівець Юрій Кармазін заявив, що потрібно відправити у відставку одночасно і Стельмаха, і Ющенка. «Регіонал» Василь Кисельов запропонував заслухати в один день звіт про діяльність НБУ та про діяльність уряду – мовляв, це буде справедливо.

Однопартійка Кисельова Ганна Герман поспішила заявити, що сьогоднішнє засідання було абсолютно непотрібним, а громадяни України знову заплатили свої гроші за «великий пшик» у Верховній Раді.

Однак тут же зробила обмовку – виявляється, пані Герман сподобалася пропозиція її політичного опонента Юрія Кармазина про те, щоб відправити у відставку одночасно голову НБУ і Президента. «Додайте сюди ще Юлію Тимошенко – і зал проголосує 450-ма голосами», – впевнено підсумувала Герман.

Наговорившись досхочу, парламентарі перейшли до справи. Протягом півгодини Верховна Рада ухвалила відразу декілька важливих постанов. По-перше, 227-ма голосами була прийнята постанова про відповідальність Президента за ситуацію у фінансово-кредитній сфері України. «За» відповідне рішення проголосували 4 депутати з ПР, 154 з БЮТ, 23 з НУНС, 27 з КПУ, і 19 з Блоку Литвина.

«Покласти на Президента України Ющенка Віктора Андрійовича особисту відповідальність за ситуацію, що склалася у фінансово-кредитній сфері України, насамперед: за різке знецінення грошової одиниці України, численні спекуляції на валютному та іпотечному ринках, невиконання комерційними банками своїх зобов’язань перед вкладниками, істотні зловживання в процесі рефінансування комерційних банків, повну відсутність контролю Національного банку України за діяльністю комерційних банків, що призвело до значного погіршення добробуту громадян України», – йдеться в постанові.

Її прийняття вже стало приводом для розмов про початок процедури імпічменту глави держави.

Заступник глави фракції БЮТ Андрій Портнов заявив, що початок процедури імпічменту Ющенка залежатиме від того, чи відправить він у відставку голову Національного банку.

Ще одним резонансним рішенням, прийнятим сьогодні, стала постанова «Про діяльність Національного банку України в період фінансової кризи та стан виконання рішень Верховної Ради України з цих питань», прийнята, як і попередня, 227-ма голосами.

Прийнятим документом, зокрема, визнається такою, що втратила чинність, постанова ВР «Про призначення Стельмаха В.С. на посаду голови Національного банку України».

Щоправда, хоча зняти Стельмаха Раді і вдалося, але справа з його наступником досі не вирішена. Для ухвалення постанови «Про визнання такою, що втратила чинність, постанови Верховної Ради України «Про звільнення Тігіпка С.Л. з посади голови Національного банку України» не вистачило 43 голоси.

Як пообіцяв лідер фракції БЮТ Іван Кириленко, питання з керівництвом НБУ буде вирішено вже наступного пленарного тижня. Мовляв, 3 лютого на пленарному засіданні буде прийнятий закон, який повністю врегульовує всі проблеми, пов’язані з Національним банком, включаючи кадрові питання.

Утім, конкретних прізвищ можливих кандидатів на крісло голови НБУ пан Кириленко не назвав. Лише повідомив, що кандидатури на цю посаду будуть обговорюватися членами коаліції. Ну, а поки що обов’язки голови НБУ виконуватиме перший заступник голови, все той же Анатолій Шаповалов.

І перша, і друга прийняті постанови до глибини душі обурили першого заступника голови ВР Олександра Лавриновича, який назвав ці рішення незаконними.

«Те, що зараз проголосоване в цьому сесійному залі, є знущанням не тільки із законів Конституції України, а й над основами права взагалі», – сказав він.

Не задоволені рішенням депутатів і в Секретаріаті Президента. Перший заступник голови СП Олександр Шлапак заявив, що, попри сьогоднішнє рішення Верховної Ради, Володимир Стельмах залишається законним головою Національного банку України, а постанова про його звільнення – антиконституційна.

За його словами, також, попри згадане рішення, у рамках закону на своїй посаді залишається і перший заступник голови Нацбанку Анатолій Шаповалов, який виконує обов`язки голови НБУ.

Таким чином, парламент, з одного боку, виконав заплановану на сьогодні місію. А з іншого – очевидно, що виконувати його рішення основні діючі особи не збираються. І мають при цьому неабияку підтримку з боку як Партії регіонів, так і Секретаріату Президента.

... ...
 


Комментарии
комментариев: 0

...
Новости партнеров


Дайджест
БізнесЦензор зібрав коментарі від трьох українських підприємств – ЗТР, Укрелетроапарат та концерну НІКМАС – щодо проєкту закону про локалізацію. Резюме: Україна запускає те, що у всьому світі діє вже давно.
Офис президента обнародовал все пять вопросов, которые будут заданы украинцам в день голосования на местных выборах 25 октября. Один из них касается создания свободной экономической зоны на Донбассе.
19.10.20
"Зеленый" водород – экологически чистое топливо, которое может заменить ископаемые источники энергии уже в ближайшем будущем. Какие источники водорода существуют, и почему это топливо перспективно для Украины.
Алюминий подорожал до максимальных значений за полтора года. Стоимость металла на LME достигла 1863 долл/тонну за счет активного спроса в Китае и ослабления курса доллара.
16.10.20
"Банковская реформа" Валерии Гонтаревой и членов ее команды Якова Смолия и Екатерины Рожковой не была успешной. Создается впечатление, что предыдущие пять лет вся финансово-банковская система работала против отечественных производителей.
Летом ситуация на рынке труда значительно улучшилась и количество вакансий увеличилось на 47 процентов. Сейчас же работодатели заняли выжидательную позицию, пока не будет более-менее понятная ситуация со второй волной карантина.
16.10.20, Сегодня
В Украине с началом осени начался стремительный рост цен. Инфляция за сентябрь, по данным Госслужбы статистики, составила 0,5% за месяц. Экономисты говорят, что к концу года цены будут расти еще быстрее, до 2% ежемесячно.
15.10.20
В октябре, как ожидается, Верховная Рада рассмотрит подготовленный правительством проект госбюджета на 2021 год. Что не так с главным финансовым документом страны.
Ціни на оренду комерційної нерухомості знизилися і будуть знижуватися далі, попереджають експерти. Як криза позначилася на торговельній та комерційній нерухомості і яким буде майбутнє офісних працівників?
13.10.20
13.10.20, Капитал
Со времён окончания Второй мировой войны ни одно событие не оказывало такого глубокого глобального воздействия, как пандемия Covid-19. Эта пандемия спровоцировала кризис в здравоохранении и экономике в масштабах, которые мы не видели на протяжении жизни несколько поколений.
12.10.20
09.10.20
08.10.20
06.10.20
05.10.20
02.10.20
01.10.20
30.09.20
29.09.20
28.09.20
25.09.20
24.09.20
23.09.20
21.09.20
18.09.20
17.09.20
16.09.20


Жми «Подписаться» и получай самые интересные новости портала в Facebook!