Подробнее Запомнить город


З новим роком, Америко!

размер текста:

Сьогодні у Вашингтоні відбудеться інавгурація 44–го президента США Барака Обами. Для американців перед телевізорами і більшості учасників церемонії це буде лише пишне дійство–шоу. Але за ним стоїть велика робота зі зміни лідера за кермом найпотужнішої машини світу без її зупинки. Як відбувається зміна «водіїв» і який курс обере новий керманич?

Особливості передачі влади

Перехідний період від однієї до іншої адміністрації США є унікальним явищем серед демократичних країн. Це пояснюється особливостями Конституції США та традиціями, які склалися впродовж 232 річної історії країни. В американській історії є приклади вдалих, невдалих і навіть катастрофічних періодів передачі влади, які надалі визначали весь наступний курс дій нової адміністрації. Передача влади 2001 року від Клінтона до Буша була затьмарена актами дрібного вандалізму співробітників Білого дому, які залишили після себе брудні приміщення, розкидані документи та розбиті телефони. Була викрадена і так ніколи й не знайдена президентська печатка. Другий президентський термін Річарда Ніксона розпочинався 1972 року в атмосфері інтриг та залаштункової боротьби і закінчився уотергейтським скандалом та відставкою президента.

Попри те, що цього разу влада переходить від республіканської до демократичної адміністрації, процес її передачі відбувався гладенько. Але однак адміністрації доводиться починати все майже з нуля — люди Обами приходять у порожні кімнати, де залишилися лише телефони і комп’ютери. Відповідно до федерального закону від 1978 року, всі документи попередньої адміністрації є власністю президента, який складає повноваження. Щоправда, деяка документація залишається в юридичному відділі Білого дому та в Національній раді безпеки.

Переїзд нової адміністрації в Білий дім завжди готують сотні осіб згідно з чітко визначеним протоколом. У ньому в подробицях описано процес формування апарату Білого дому: потрібно призначити 7840 нових співробітників, 1177 з яких затверджує Конгрес. Упродовж кількох перших тижнів існування адміністрації Обами на ці посади претендуватимуть приблизно 40 тисяч осіб, а до кінця 2009 року кількість претендентів зросте приблизно до 75 тисяч. Досі жодній новій адміністрації не вдавалося до 1 квітня призначити більше 25 членів кабінету.

Не на білому коні, а на чорній «Бестії»

Барак Обама прибуде на інавгурацію на Капітолії чорним восьмитонним автомобілем. У Вашингтоні віддавна діє правило, що новий президент має їздити новим автомобілем. Починаючи з інавгурації Білла Клінтона 1993 року, офіційним постачальником президентських авто є компанія «Каділлак», дочірнє відділення концерну «Дженерал Моторс». Компанія виготовила для Обами «справжню лялечку», створивши її на базі кількох моделей автомобілів «Дженерал Моторс». У результаті з’явився справжній колос, який ЗМІ США вже охрестили «Бестією».

На каркасі авто марки «Шевроле Сабурбан» конструктори розмістили броньований кузов, виготовлений із легких композитних матеріалів, які використовуються в космічних технологіях. Попри легкість цих матеріалів, авто важить вісім тонн, бо його корпус дуже товстий (лише двері — завтовшки 20 сантиметрів). Цей мобільний бункер поставлено на 19,5–дюймові шини, які не можна прострелити. Конструктори запевняють, що автомобіль здатен витримати ракетний обстріл і навіть падіння метеорита. Цього «монстра» приводить у рух восьмициліндровий двигун на бензині потужністю 600 кінських сил. Завдяки спеціальній системі інжекції палива, потужність двигуна можна тимчасово збільшити до 1000 кінських сил, що є важливим для втечі при можливому переслідуванні. Окрім програвача компакт–дисків, у салоні також є кілька телефонів, супутниковий зв’язок та інтернет. Речник «Дженерал Моторс» Девід Колдвелл повідомив журналістам, що в салоні встановлено ще кілька надсучасних технічних новинок, про які не можна розповідати.

Пріоритети Обами

Опитування громадської думки показують, що для двох третин американців питанням номер один є фінансова та економічна криза, а на другому місці — війна в Іраку. Ті, для кого визначальне значення має війна з тероризмом, голосували переважно за Джона Маккейна. Обама не може ігнорувати думку цієї частини американців, тому за тиждень до інавгурації заявив, що «Аль–Каїда» надалі є ворогом номер один для Америки і він продовжить боротьбу з тероризмом.

Росія дуже розраховує, що Обама не буде таким непоступливим, як Джордж Буш, і змінить думку стосовно доцільності розміщення в Центральній Європі елементів системи протиракетної оборони (ПРО). Президент Буш зіпсував відносини зі світом, відмовившись вирішувати разом із світовим співтовариством проблеми екології. А Обама розставив екологічні питання на дуже високих позиціях у своїй виборчій програмі. Вимагають нормалізації відносини з Європою, передусім із традиційними союзниками на «старому континенті», які були зіпсовані війнами в Іраку та Афганістані, безоглядною підтримкою Вашингтона агресивних дій Ізраїлю. Обама вже втратив довіру одного потенційного союзника. Першим поздоровив з обранням його президентом ХАМАС, утім Обама жодним чином упродовж трьох тижнів не відреагував на бійню, яку Ізраїль влаштував у Секторі Газа. Обамі знадобиться гнучкість акробата для балансування на натягнутому канаті американсько–китайських відносин. Китай є і великим торговельним партнером США, і її конкурентом та суперником у світі. Обамі належить нарешті нормалізувати відносини з Кубою.

Політики, які керуються більше розумом та досвідом, а не емоціями, говорять, що Обама надалі залишається великою загадкою і великим ризиком для США. Прагматики вказують на досвід попередніх років, який свідчить, що всі кандидати, які ставали президентами, втрачали свої найбільш екстремальні риси і поверталися до стилю мислення пересічної Америки. Так буде і з Обамою.

ГЛАС НАРОДУ

Барак Обама розпочинає своє правління з велетенським кредитом громадської довіри. Проведені за кілька днів до інавгурації газетою «Нью–Йорк таймс» та телемережею Сі–Бі–Ес опитування показують, що 79 відсотків американців покладають оптимістичні очікування на наступні чотири роки президентства Обами. Навіть 58 відсотків тих, хто голосував за республіканця Джона Маккейна, вірять, що правління Обами буде успішним. Переважна більшість опитаних вірить, що Обама здійснить зміни у Вашингтоні, прийматиме вдалі рішення у справах економіки та закордонної політики, захистить країну від терористичних нападів. Водночас більшість американців відповіли, що не очікують упродовж найближчих двох років справжнього прогресу в реформуванні економіки, системи охорони. Дві третини опитаних вважають, що теперішня економічно–фінансова криза триватиме щонайменше два роки.

2001 року, коли на президентську посаду вступав Джордж Буш, такий мандат довіри йому давали лише 47 відсотків американців.

ПІДТРИМКА

Під час недільного концерту на підтримку Обами «Ми — єдині» біля меморіалу Лінкольна у Вашингтоні перед тисячами глядачів виступили співаки Брюс Спрінгстін, Джон Бон Джові, Джеймс Тейлор, Стіві Уандер, Джон Меленкамп та Піт Сігер, співачки Шеріл Кроу, Мері Дж. Блайдж, Шакіра та Бейонс, джазмен Хербі Хенкок та рок–група U2.

... ...
 
Материалы по теме


Комментарии
комментариев: 0

...
Новости партнеров


Дайджест
Украина остро нуждается в средствах, чтобы закрыть громадную дыру в государственном бюджете, рассчитывая, в том числе, и на транш Международного валютного фонда (МВФ). Фонд готов дать деньги, но ожидает от правительства страны выполнения ряда условий.
01.12.20
Децентрализация – это реформа, которой принято гордиться, причем как нынешним властям, так и прошлым. Но по мере движения реформы к логическому завершению она зашла вглубь наших регулятивных дебрей, когда за деревьями уже не видно леса.
Страны ОПЕК впервые за последние полгода не смогли достичь согласия о точных параметрах сделки по сокращению добычи нефти в первом квартале 2021 года.
30.11.20
30.11.20, Сегодня
Государственный бюджет Украины, который должен был пройти второе чтение до 20 ноября, до сих пор лежит в Верховной Раде. Проект главной сметы страны планируют рассмотреть в декабре. Но если второе чтение провалится, бюджет рискуют не принять до конца года.
27.11.20
Дефицит государственного бюджета Украины к концу 2020 года может достичь 200 миллиардов гривен. Денег на закрытие такой дыры у правительства нет, поэтому финансирование многих бюджетных расходов приостановлено.
Как же помогают предпринимателям в Украине сейчас, на какие финансовые уступки собирается пойти правительство, а также как компенсируют убытки бизнесу из-за карантина в других странах?
26.11.20
Планам властей ввести строгий карантин на период новогодних и рождественских праздников малый и средний украинский бизнес готовится противопоставить смекалку и находчивость.
25.11.20
В хаосе и долгах на энергорынке виновата халатность конкретных людей. А именно – членов НКРЭКУ, они вместо того, чтобы отрегулировать рынок, позволили спекулянтам зарабатывать на нем миллиарды гривен. А сейчас – пытаются исправить ситуацию очередным повышением тарифа на передачу электричества.
Государственная собственность в Украине не приватизируется в периоды экономического роста, зато распродается по бросовым ценам в кризис, чему является подтверждением 2020 год. В чем заключается системная проблема приватизации по-украински.
Президент Украины Владимир Зеленский наконец-то пообещал поддержку пострадавшему от карантинных ограничений бизнесу и наемным работникам не в абстрактных планах, а в конкретных суммах. Цена вопроса – десятки миллиардов гривень. Осталось дело за малым – заглянуть поглубже в бюджетную дыру и понять, где найти деньги…
23.11.20
19.11.20
17.11.20
16.11.20
12.11.20
11.11.20
09.11.20
05.11.20
04.11.20
03.11.20
02.11.20
30.10.20
29.10.20
28.10.20
27.10.20


Жми «Подписаться» и получай самые интересные новости портала в Facebook!