Подробнее Запомнить город


Олексій Кудрявцев: Зміни в будівництві почалися - місця для корупції там більше не буде

размер текста:

Нова владна команда активно взялася за будівельну сферу: парламент вже встиг прийняти декілька законів, які, як очікується, радикально змінять підходи на ринку та спростять життя забудовникам, профільне міністерство створює нову концепцію розбудови територій та керує ситуацією в ДАБІ, а вчора президент особисто доручив Кабміну до кінця року "ліквідувати тотальну корупцію у сферах архітектурно-будівельного контролю та містобудування" - не більше й не менше. Така прискіплива увага з боку влади до галузі, котра завжди вважалась з однієї сторони - економічним драйвером, з іншої - найкорумпованішою системою,- не може не тішити.

Що відбувається, чи готова влада радикально вплинути на внутрішні процеси в галузі? Ми поставили ці запитання Олексію Кудрявцеву, колишньому очільникові ДАБІ (2015-2018), який останнім часом вже не один раз висловлювався щодо радикального переформатування цього відомства та і всієї сфери.

- Пане Олексію, нещодавно Ви озвучили ідею щодо ліквідації ДАБІ, в той же час ми чуємо про проведення конкурсу на заміщення вакансії очільника цього відомства. Тобто, ДАБІ існує і буде існувати, і ніхто не збирається її ліквідовувати? А як же тоді зміни - знов одні декларації?

- Проблему буде вирішено - я в цьому впевнений. Треба розуміти, що йдеться про могутню галузь, котра достатньо енергійно розвивається, рухається з певною швидкістю, а відтак - має інерцію. Не можна одним рухом чи одним наказом за добу змінити всю систему. Має бути той, хто візьметься особисто все це робити. Керівник, який візьме на себе відповідальність. Щодо ДАБІ - так, я переконаний, що для знищення там корупції необхідно цей орган ліквідовувати. Але це рішення має бути спільне, на рівні найвищого керівництва держави. Думаю, що вже найближчим часом буде знайдено найоптимальніший вихід щодо цього відомства. В той же час варто розуміти, що корупція в ДАБІ - це лише частина всієї корумпованої державної машини, з якою ми мусили боротись багато років. Зараз її зупиняють - в усіх напрямках. Тому, переконаний, зупинять і в системі держархбудконтролю та містобудування. До речі, зміни в будівництві вже розпочалися. І місця для корупції там більше не буде.

- Якщо ліквідувати ДАБІ, хто саме буде ходити з інспекцією на будівництво? Адже цю процедуру у смартфон не всунеш?

- Це питання поставало, ще коли ми робили кроки по реформуванню ДАБІ у 2015-2018-му роках. Отже, я вважаю, що не слід мати таку громіздку та розгалужену структуру як ДАБІ, аби виходити на будмайданчики. Слід створити окремий орган - інспекцію будівництва, завданням якого буде безпосередньо контроль за тим, що відбувається на кожному будівництві. Цей контроль має бути поетапним, а не так, як ми маємо зараз, коли інспектор з'являється на майданчику один раз і, припустімо, лише змушений констатувати, що будувалося з чисельними порушеннями. Поетапний контроль - це інспектування на етапі котловану, декілька разів під час робіт та - у процесі введення до експлуатації. Концепція поетапного контролю на будівництві, за яку я виступаю, дозволить своєчасно виявляти проблеми та уникати їх, а не призупиняти процес, коли будинок вже майже зведений. В той же час більшість інших функцій, які зараз покладені на ДАБІ (видача повідомлень, декларацій, дозволів, сертифікатів про введення до експлуатації) - слід скерувати у смартфон. Діджиталізація дозволить уникнути впливу людського фактору й відразу ж значно зменшить корупційні ризики. До речі, вона передбачена законом №1081, який нещодавно прийнятий парламентом та на який дуже багато сподівань у всіх учасників ринку. Адже він забезпечить прозорий процес отримання адміністративних та інших послуг у сфері будівництва, підвищить їх якість як таку, скоротить терміни та спростить формат їх отримання, зробить відкритою та доступною всю необхідну інформацію про учасників будівництва, про перебіг подій на будь-якому будмайданчику тощо...

- Щодо проведення експертизи. Після нововведення на ринку з'явилося безліч фірм, які начебто роблять ту чи іншу експертизу, а по факту - там лише одна-дві людини працює. Тобто відверті годівниці для корупціонерів. Чи не час реформувати й цей напрямок? Адже такі "експертизи" несуть у собі цілком реальну небезпеку для життя людей, хто надалі буде користуватись новобудовою!

- Абсолютно з вами погоджуюсь. Нині у цій сфері панує певний хаос. Вважаю, що передусім слід провести аудит всіх тих організацій, що надають експертні звіти. Необхідно також змінити критерії, за якими фахівець може отримати сертифікат експерта. Ця людина має нести реальну відповідальність за висновки, які надає. Але це знову-таки справа не одного дня. Варто провести ревізію всього ринку послуг з експертизи.

- Одна з найгостріших сьогодні проблем - проблемні новобудови. Тільки у Києві за останній рік кількість постраждалих інвесторів збільшилася щонайменше вдвічі. Будівництво - це не дрібне шахрайство і не крадії кишенькові. Воно ведеться роками, його всі бачать. Потім раптом - стоп, незаконно. З яких причин? Що відбувається й що робити людям? Чи може влада щось взагалі зробити, аби запобігти такого надалі?

- Це дуже складне й дуже широке питання. Проблема назрівала давно й рано чи пізно мала вийти на поверхню. Чому? Тому що закони, які існували на ринку до сьогодні (як офіційні, так і неписані) - вони були налаштовані під ключових гравців цього ринку, під інтереси великих корпорацій, в той же час права споживачів, майбутніх жильців новобудов, як і права мешканців міст, де йде будівництво, нерідко ігнорувались. Чому ми свого часу взялися реформувати всю систему ДАБІ? Тому що час од часу виникала ситуація: будівництво, яке вчора отримало дозвіл як законне, завтра виявлялось проблемним. Передусім - як я вже сказав - через недосконалу систему перевірок. Через можливість обійти державний контроль у будівництві.

Взагалі, вважаю, разом з існуванням інституту інвестування у житлову нерухомість повинні існувати запобіжники, які б гарантували людині збереження її коштів. Це, скажімо, заборона на інвестування на початку будівництва. Це прозорі доступні реєстри об'єктів незавершеного будівництва (щоб прудкий забудовник не перепродав квартиру тричі). Це страхування інвестицій. Все це можливі й - більш того - необхідні інструменти захисту. Сподіваюсь, новий підхід, який демонструє нова владна команда як до бізнесу взагалі, так і до будівельного ринку зокрема, дасть очікуваний позитивний результат вже скоро.

... ...
 


Комментарии
комментариев: 0

...
Новости партнеров


Дайджест
Правительство наконец-то представило программу стимулирования экономики для преодоления последствий COVID-19. Говорят, большая и конструктивная. Правда, ее почти никто не видел…
27.05.20
Единственный украинский шинный завод "Росава" заявляет, что инвестиционная компания "Инвестохиллс Веста" пытается обойти законный способ процедуры банкротства и как можно быстрее разобрать предприятие на металлолом.
За I квартал неуспешные предприятия впятеро нарастили убытки. Что это говорит о состоянии украинской экономики?
25.05.20
Источники раскрыли интересные детали по делу Давиденко.
25.05.20, Страна
Новая кредитная программа для Украины на $5 млрд может быть утверждена Советом директоров МВФ максимум в начале июня.
22.05.20
В Минздраве решили покупать все сами и не подпускать к бюджетным средствам никого.
22.05.20, Страна
Украинцев начнут тестировать на антитела к коронавирусу. Приказ об этом подписал Минздрав. Такие тесты показывают: если человек уже переболел Covid-19, он может иметь иммунитет.
ВР собирается внедрить публичные договора на предоставление услуг ЖКХ, но передумала разрешать коммунальщикам проникать в жилье должников.
21.05.20
Власти опять решили взяться за решение проблем речного транспорта.
21.05.20, Страна
Валютный межбанк Украины 20 мая развернулся после продолжительного укрепления гривни. Безналичный доллар подорожал сразу на 15 копеек.
19.05.20
15.05.20
13.05.20
12.05.20
08.05.20
07.05.20
06.05.20
05.05.20
04.05.20
30.04.20
29.04.20
28.04.20
27.04.20


Жми «Подписаться» и получай самые интересные новости портала в Facebook!