Подробнее Запомнить город


Зарплата, пенсія і прожитковий мінімум. Чи є між ними зв'язок?

размер текста:

Чому мільйони українців роками отримували пенсії і зарплати, нижчі за прожитковий мінімум? Чому Донецька область, попри війну, досі лідирує після Києва у рейтингу областей з найвищими зарплатами?

Щоразу напередодні виборів українці чують від політиків обіцянки про підвищення соціальних стандартів. Це особливо актуально для тих, хто живе на мінімальні виплати.

Хоча поняття "соціальні стандарти" і "прожитковий мінімум" повинні йти поруч, в Україні вони "зустрілись" не одразу. Про те, що на це вплинуло, мова піде далі. 

Прожитковий мінімум визначає кожна держава. В Україні прожитковий мінімум почали розраховувати з 2000 року. Він містить в собі вартість продуктів, одягу, предметів побуту, засобів гігієни, а також комунальних та побутових платежів і транспортних витрат.

Фактично, це сума грошей, необхідна для підтримання фізичного та соціального здоров'я. 

Мінімальна пенсія була нижчою за прожитковий мінімум до 2005 року

 

Усі графіки показують величини у доларах

Понад п'ять років українці жили на пенсію, якої, за визначенням держави, не вистачало на життя. До прикладу, у 2000 році мінімальна пенсія була нижчою за прожитковий мінімум у сім разів. Лише у січні 2005 року пенсії піднялися до прожиткового мінімуму і відтоді тримаються на одному з ним рівні.

Напередодні президентських виборів 2004 року тодішній прем'єр-міністр Віктор Янукович для покращення свого іміджу так різко підвищив мінімальні пенсії, що вони на рік навіть стали вищими за мінімальні зарплати. Це могло бути пов'язано з тим, що пенсіонери голосують активніше за працездатних.

Мінімальна зарплата була нижчою за прожитковий мінімум до 2009 року

Мінімальні зарплати були нижчими за прожитковий мінімум ще довше, до 2009 року. Якраз тоді мінімальна зарплата стала дорівнювати прожитковому мінімуму. Ця тенденція зберігалася до 2017 року, коли мінімальну зарплату підняли удвічі і вона вперше перевищила прожитковий мінімум.

Середні зарплати і прожитковий мінімум

У 2000 році навіть середньомісячна зарплата була нижчою за прожитковий мінімум. Після різких падінь гривні середня зарплата у доларах відновлювалася значно динамічніше, ніж прожитковий мінімум. Більше того, вартість комунальних послуг, продуктів та одягу, на основі яких розраховується прожитковий мінімум, зростає динамічніше, ніж прожитковий мінімум.

Рекорд середньомісячної зарплати в Україні був у грудні 2013 року — 453 дол. У грудні 2018 року середня зарплата становила 382 дол.

Середні зарплати в областях

Попри війну, Донецька область, без урахування окупованих територій, досі лідирує у рейтингу областей з найвищими зарплатами після Києва.

Оскільки місце Донецької області у рейтингу до війни і зараз не змінилося, можна припустити, що економічна ситуація на підконтрольних Україні територіях області змінилася не більше, ніж ситуація в інших регіонах.

Причина — Донецька область є однією з провідних у ключових секторах економіки: видобувній та хімічній промисловості, машинобудуванні, металургії.

"Високі зарплати — закономірне явище навіть з огляду на окупацію частини області. Більшість підприємств на окупованій території працює, а деякі з них навіть сплачують податки до українського бюджету", — каже доцент кафедри міжнародного економічного аналізу і фінансів ЛНУ ім. Франка Ігор Гурняк.

За його словами, Україна не провела структурні реформи і дотепер користується промисловими активами колишньої імперії.

"У таких промислових центрах як Львів зробили наголос на сфері послуг і винесли виробництва за межі міста. Це їх знищило. Більше нема ЛАЗу, "Світоча", Львівської пивоварні, завис дамоклів меч над "Іскрою". Маємо бідні на капітал галузі і гігантські обсяги заробітчанства", — констатує Гурняк.

 
 

 

Рятівною соломинкою для багатьох громадян стало підприємництво. В Україні діє лояльна система оподаткування малих підприємців, тому чимало компаній, передусім з ресторанного та торговельного бізнесу, реєструють працівників фізичними особами-підприємцями для зменшення податків.

ФОП не зараховують до штату, а їх зарплати не беруть до уваги при розрахунку середньої зарплати. В Україні 1 763 445 ФОП або 6,78% працездатного населення, тому зарплата українців вища, ніж показує офіційна статистика.

Чому не можна стрімко підвищувати соціальні стандарти

Підвищення зарплат — складний економічний процес. Не можна необґрунтовано збільшувати зарплати, бо це призводить до інфляції.

Що відбувається, коли держава різко піднімає мінімальну зарплату?

По-перше, підприємства повинні підвищити зарплати працівникам. Через це зростає вартість виробленої продукції, що нівелює ефект від підняття зарплат.

По-друге, дорожчу продукцію важче експортувати через низьку конкурентоспроможність. 

По-третє, змінюється попит. Через подорожчання вітчизняної продукції українці починають купувати дешевші іноземні товари. Це шкодить українським компаніям і може призвести до їх закриття та збільшення рівня безробіття.

 

Отже, необдумане підвищення зарплат зазвичай провокує економічні проблеми.

Робити це можна лише за умови надходження у держбюджет додаткових коштів.

Наприклад, завдяки надходженням від розмитнення "євроблях" частина українських пенсіонерів отримала одноразову виплату.

Насправді, середня зарплата залежить від трьох основних факторів.

По-перше — продуктивність праці. Праця із застосуванням технологій значно підвищує продуктивність. Чим більше у країні компаній з високими технологіями, тим вища зарплата.

Правда, це так само може призвести до скорочення штату. 

По-друге — соціальний фактор. Усі зарплати відштовхуються від прожиткового мінімуму, який встановлює держава. Зарплата не може бути нижчою за нього (хоча, як видно з українського прикладу, — може).

По-третє — ринкові фактори. Якщо в країні не вистачає робочої сили, то зарплати зростають. Якщо ж у країні високе безробіття, то зарплати нижчі. У третьому кварталі 2018 року рівень безробіття в Україні становив 9%. Порівняно з європейськими країнами, цей показник є вищим за середній.

Юлія Поскробок

... ...
 


Комментарии
комментариев: 0

...
Новости партнеров


Дайджест
Оснований для обвала гривны на сегодня нет.
Теперь команде Зеленского-Коломойского для получения контроля над регулятором тарифов нужно сначала переписать закон
15.06.19, Financial club
В конце мая – начале июня гривну начало лихорадить, хотя традиционно это один из самых спокойных периодов на рынке.
Снятие блокады с ОРДО и ОРЛО — весьма спорное решение, и если Украина пойдет на этот шаг, то подыграет противнику, лишь отдалив момент деоккупации этих регионов.
15.06.19, ubr.ua
Нацбанк пытается минимизировать в Украине валютные риски, чтобы курс гривны не сильно раскачивался.
Дефолт или погашение долга… В команде президента озвучили третий путь. Но вот является ли он проходимым для нашей страны?
14.06.19
Суд отозвал лицензию у авиаперевозчика Sky Up, компания уже назвала решение незаконным и подала апелляционную жалобу. Чего ожидать пассажирам и при чем здесь Игорь Коломойский?
Запуск нового рынка электроэнергии с 1 июля, как было предусмотрено ранее, завис в воздухе. С каждым днем возникает все больше вопросов.
13.06.19
Из-за сокращения рабочей силы украинскую экономику, вероятно, ждут долгие десятилетия падения при расчете ВВП в долларовом эквиваленте
Уже больше месяца представители команды нового президента предлагают обществу обсудить 20 озвученных ими приоритетных изменений налоговых правил в Украине. Компания PwC опросила 170 ключевых игроков ведущих отраслей украинской экономики и поинтересовалась, какие из этих приоритетов являются наиболее актуальными для их бизнеса.
12.06.19
11.06.19
10.06.19
07.06.19
06.06.19
05.06.19


Жми «Подписаться» и получай самые интересные новости портала в Facebook!