Подробнее Запомнить город


Чи стане президентом український націоналіст?

размер текста:

У більшості національних держав питання про можливість зайняття посади президента націоналістом вважається недоречним, оскільки там кожен, хто претендує на цю посаду, як правило, є палким патріотом своєї країни, захисником її корінних інтересів, іншими словами – націоналістом.

В Україні все не так. Переконаний, що у остаточному переліку претендентів на пост глави Української держави буде чимало тих, хто відверто закликатиме до ліквідації цієї держави шляхом її приєднання до Росії, або ж встановлення такого порядку і влади, де про Україну і українців нагадуватиме лише назва країни.

Парадокс полягає ще й у тому, що такі претенденти – це не якісь політичні маргінали чи диваки, а реальні політики, які перебувають на політичному Олімпі вже не один рік.

За таких обставин, актуалізується так званий націоналістичний чинник, коли у хід виборчого процесу включаються патріотичні ідеї та гасла. Так було у минулому. Так буде і цього разу.

При цьому виглядає на те, що у нинішньому виборчому процесі націоналізм може стати розмінною монетою, яку використовуватимуть різні політичні сили.

У даному випадку йдеться не стільки про Олега Тягнибока, політична сила якого після переможних виборів до Тернопільської обласної ради зайняла домінуючу позицію у націоналістичному та націонал-демократичному середовищі, як про його конкурентів, які експлуатуватимуть "національну ідею".

Без сумніву, що на першому місці буде чинний президент Віктор Ющенко. Впродовж останніх років він зробив чимало щоб у суспільній свідомості закарбувався образ Ющенка-патріота.

Укази присвячені визначним діячам національно-визвольного руху, відзначення на державному рівні історичних дат, які до цього часу відзначали лише патріотичні громадські організації, домагання державного визнання ОУН і УПА, сприяння утвердженню єдиної помісної церкви тощо.

Все це позитивно відрізняє його від попередників Кравчука і Кучми та буде змістом передвиборної тактики.

Правда, треба зауважити, що "націоналістом" Ющенко був не завжди. Ще не стерлися з пам’яті підписання ним у Києві документу про співпрацю з російським Союзом правих сил (Борис Нємцов, Ірина Хакамада), у якому він зобов'язувався поборювати "прояви націоналізму в Україні", а також аналогічна заява на зібранні єврейських громад у Нью-Йорку.

Однак вже сьогодні зрозуміло, що до націоналістичної риторики звертатимуться й інші претенденти. Передусім Юлія Тимошенко і Арсеній Яценюк.

Останнім часом прем’єр-міністр дедалі більше починає робити крен у бік українського патріотизму, використовуючи для цього будь-яку нагоду. Ось лише кілька цитат із її виступу на річних загальних зборах Світового конгресу українців, який нещодавно відбувся у Львові.

"Я хочу вам сказати, що Україна і українці будуть жити вічно. У цю святкову мить ми маємо виголосити першу нашу національну заповідь перед усім світом: "Україна – це назавжди! Україна – це молода держава древньої нації, яка житиме на цій планеті вічно".

"І хочу вам сказати, що поки наша команда при владі, поки справжні патріоти і українці при владі, а я думаю, що це вже буде незмінним, нікому в Україні ми не дамо навіть поставити питання про будь-яку другу державну мову, тільки українська, раз і назавжди, за будь-якого стану".

"Зараз українська мова стала "модною", запам'ятаєте це слово. Зараз на ній всі прагнуть говорити. І ми не дамо навіть поставити це питання – про другу державну мову в Україні, до тих пір, поки я знаходжуся при владії".

І це промовляла політик, яка ще кілька місяців тому докладала максимум зусиль, щоб створити у парламенті коаліцію з Партією регіонів, яка має діаметрально протилежні погляди на "українське питання".

Пробує стати "націоналістом" і Яценюк. Саме він фактично озвучує у ЗМІ одну із програмних засад "Свободи", коли закликає до створення Східноєвропейського простору, "де Київ є столицею і центром прийняття рішень".

Саме Яценюк нещодавно пафосно заявив: "Я не дам Москві, або будь-кому іншому плюнути в сторону Києва", хоч перед тим саме у столиці РФ звинувачував президента Ющенка у погіршенні взаємин між Україною і Росією.

Не можна виключити, що згодом побачимо нових "націоналістів". Час для їх появи ще є. У цьому зв’язку не важко передбачити появу проекту "Козак-2", коли за аналогією 2004 року український націоналізм намагатимуться виставити у карикатурному світлі, переслідуючи мету дискредитації котрогось із кандидатів, а за одно певного світогляду і політичної практики.

І це лише початок виборчої кампанії. Але він добре ілюструє реальність: патріотизм та націоналізм знову намагаються зробити ефективною політичною технологією, яка має забезпечити підтримку електорату зорієнтованого на українські духовні і культурні цінності.

А така ситуація – вкрай небезпечна для майбутнього держави, оскільки може призвести до девальвації вартостей, без яких Україна не може відбутися як національна держава.

А щодо відповіді на питання заголовку статті... Для того, щоб президентом України став український націоналіст він має включитися у передвиборну боротьбу і перемогти.

Богдан Червак

... ...
 


Комментарии
комментариев: 4
16:05 | 03.09.2009
Ірина
Київська Русь - це Україна, яку добряче обібрали окупанти, починаючи від завойовницьких орд і закінчуючи московським ігом, так званим СРСР.
Галицько-Волинське князівство відіграло важливу роль в історії України-Русі, західна Україна береже свою мову, на відміну від тих, хто за кілька десятків років у Союзі забув, хто він є... хоча, може він і москалик завезений, підстилка комунрежиму, багато таки насіяли на нашій землі
Читайте правдиву історію ті, хто ще здатен думати.
А щодо адекватних відносин з Росією... то це вже до них. Якби Росія поважала Україну і приймала її як окрему самостійну державу, не було б жодних конфліктів.
Автору статті: сподіваюся, що президентом таки стане людина, для якої на першому місці Бог і Україна, хто не боїться казати правду злодіям і не продає свою землю за іудині срібняки
15:13 | 02.09.2009
Володимир
Если Киевская Русь -это Россия, то возможно. Но не категорично. А исторически это уже было. В Мире все изменчиво, Горацио! Казалось бы , что общего между русскими и нанайцами!! А ,поди, русские считают, что это ВЕЧНО!!
13:20 | 02.09.2009
Феофан
Пану Черваку. Никогда не будут вместе Галичина и Киевская Русь. Это нонсенс.
19:05 | 31.08.2009
Неуловимый Джо
Президентом Украины не станет националист, ибо нам нужен президент с головой на плечах, понимающий геополитические реалии нашего региона...Кандидат по настоящему осознающий важность и опасность пребывания на президентском посту (вспомним поедателя галстуков Мишико) будет стараться выстраивать адекватные отношения не только с Россией но и с населением Украины для которых славянские корни - не простой звук.

...
Новости партнеров


Дайджест
24.05.19, ubr.ua
Каждую транзакцию человека изучат под микроскопом. Но даже после этого могут отправить в суд
Почему после инаугурации Владимира Зеленского гривна ревальвировала?
24.05.19, Сегодня
Эксперты ВБ подсчитали, что уровень капитала на одного работника в Украине остался на уровне 90-х годов прошлого века
23.05.19
Постановление Нацбанка №70 заставит украинские банки намного более жестко подходить к решению о выдаче кредитов как частным лицам, так и бизнесу — принципиальных различий между ними не будет.
23.05.19, Financial club
Політична турбулентність, викликана рішенням обраного президента Володимира Зеленського розпустити парламент, не лякає фінансовий ринок.
Президент Владимир Зеленский решил проявить политическую инициативу сразу после своей инаугурации.
В Росії почав працювати спрощений порядок отримання паспортів Росії українцями з окупованих територій. Що може у такому випадку зробити Україна, і чи є для цього юридичні важелі.
23.05.19, ubr.ua
С понедельника иностранные спекулянты смогут спокойно скупать наши гособлигации. В страну потекут горячие капиталы.
Совладельцу группы Приват Игорю Коломойскому не удалось отбиться в суде от претензий со стороны государства в лице Нацбанка на сумму в 2,6 млрд грн.
23.05.19, Сегодня
Существует множество "фианансовых пробоин", через которые деньги могли бы и не вытекать.
22.05.19
21.05.19
20.05.19
17.05.19
15.05.19


Жми «Подписаться» и получай самые интересные новости портала в Facebook!