Подробнее Запомнить город


Фірташ шантажує Україну власними боргами?

размер текста:

Газовий посередник RosUkrEnergo намагається настрахати українську владу проблемами з "Газпромом". Усі спікери "від Фірташа" підхопили висновки рахункових палат Росії та України про те, що компанія винна російському газовому монополістові півмільярда доларів.

Якщо бути більш точним, то 514,16 мільйона доларів - це позитивне сальдо боргу цих компаній. RosUkrEnergo завинила групі "Газпрому" 1 054,69 мільйона доларів, а ВАТ "Газпром" заборгував RosUkrEnergo 540,53 мільйона доларів.

З цього приводу прес-служба народного депутата України Юрія Мірошниченка розіслала коментар регіонала: "Є підстави вважати, що приховування в Україні інформації про результати аудиту діяльності цієї компанії є цілеспрямованими діями в інтересах окремих високопоставлених урядовців".

Сама ж прес-служба посередницької компанії питання боргу офіційно коментувати відмовилася. А джерела, наближені до RosUkrEnergo, всіляко натякають, що різниця між боргами компаній майже дорівнює сумі, яку RosUkrEnergo намагається відсудити у Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в Стокгольмському арбітражі.

Нагадаємо, що компанія Фірташа сподівається отримати близько 600 мільйонів доларів штрафів за несвоєчасну сплату поставленого природного газу впродовж 2008 року.

"Згідно з угодою, підписаною заступником голови НАК Ігорем Діденком у березні 2008 року, за несвоєчасні розрахунки сплачувався штраф у розмірі 120% річних, тобто, 0,3% за день прострочки. Таким чином, накопичився борг близько 600 мільйонів доларів", - пояснює керівник Центру енергетичних досліджень Костянтин Бородін.

Однак ця сума складається зі штрафів, а тому не може бути прямою заборгованістю за постачання газу.

Не може також цей борг складати й частину вартості 11 мільярдів кубометрів газу, відібраних Юлією Тимошенко у RosUkrEnergo згідно з її баченням договору від 22 січня 2009 року про переуступку боргу цієї компанії перед "Газпромом". Якби ця вартість справді була не сплачена, росіяни в першу чергу мали б включити її в суму переуступки.

"Цей обсяг (11 мільярдів кубометрів. - ЕП) накопичувався протягом кількох років, частина його закуповувалася ще за ціною 95 доларів, частина - по 179,5, частина - за іншими цінами", - додало в коментарі "Економічній правді" джерело, наближене до RosUkrEnergo.

Водночас, борг не міг виникнути і протягом кількох місяців від моменту підписання договору переуступки боргу. Адже, наприклад, право нараховувати санкції за невчасну сплату переуступленого боргу в 1,7 мільярда доларів на цей час уже належало "Нафтогазу".

Нарешті слід зауважити, що RosUkrEnergo ніякої переуступки не визнавала, адже не підписувала відповідного документу, отже, за логікою, мала сплачувати цей борг "Газпрому". Відповідно, 1 054 мільйони доларів може скласти сума, що залишилася несплаченою з тих 1,7 мільярда.

Однак Костянтин Бородін вважає і цю версію малоймовірною. "Навряд чи RosUkrEnergo щось погашала, оскільки в неї не було ресурсів для того, щоб продати газ і погасити борги", - зазначає він.

Тому найбільш імовірно, що різниця в боргу є справою, що стосується лише двох компаній. Можливо, вона навіть пов'язана з їх діяльністю за межами України. Адже саме там, очевидно, і сформувався борг групи "Газпрому" перед RosUkrEnergo, яка на західному кордоні України продавала паливо, зокрема, й 100% дочірнім компаніям російського монополіста.

В контексті цього висновку цілком логічною видається така наївна, з першого погляду, теза уповноваженого президента з питань енергетичної безпеки Богдана Соколовського, мовляв, цей борг не може спричинити жодного російсько-українського протистояння.

"Це внутрішня російська проблема, оскільки в компанії RosUkrEnergo 50% належить російській компанії "Газпром". Я думаю, Україні зараз не варто втручатися в ці проблеми", - переконує експерт.

... ...
 


Комментарии
комментариев: 0

...
Новости партнеров


Дайджест
21.10.20, Газета.ru
Цифровизация бизнеса приведет к потере 85 млн рабочих мест в 26 странах мира, предупреждают эксперты Всемирного экономического форума в докладе "The Future of Jobs 2020". Это произойдет уже в 2025 году.
Европейские партнеры требуют от Украины более жесткого налогового контроля для украинских бизнесов – и стандарты BEPS должны его обеспечить. Но следствием может стать эмиграция бизнеса
20.10.20
БізнесЦензор зібрав коментарі від трьох українських підприємств – ЗТР, Укрелетроапарат та концерну НІКМАС – щодо проєкту закону про локалізацію. Резюме: Україна запускає те, що у всьому світі діє вже давно.
Офис президента обнародовал все пять вопросов, которые будут заданы украинцам в день голосования на местных выборах 25 октября. Один из них касается создания свободной экономической зоны на Донбассе.
19.10.20
"Зеленый" водород – экологически чистое топливо, которое может заменить ископаемые источники энергии уже в ближайшем будущем. Какие источники водорода существуют, и почему это топливо перспективно для Украины.
Алюминий подорожал до максимальных значений за полтора года. Стоимость металла на LME достигла 1863 долл/тонну за счет активного спроса в Китае и ослабления курса доллара.
16.10.20
"Банковская реформа" Валерии Гонтаревой и членов ее команды Якова Смолия и Екатерины Рожковой не была успешной. Создается впечатление, что предыдущие пять лет вся финансово-банковская система работала против отечественных производителей.
Летом ситуация на рынке труда значительно улучшилась и количество вакансий увеличилось на 47 процентов. Сейчас же работодатели заняли выжидательную позицию, пока не будет более-менее понятная ситуация со второй волной карантина.
16.10.20, Сегодня
В Украине с началом осени начался стремительный рост цен. Инфляция за сентябрь, по данным Госслужбы статистики, составила 0,5% за месяц. Экономисты говорят, что к концу года цены будут расти еще быстрее, до 2% ежемесячно.
15.10.20
В октябре, как ожидается, Верховная Рада рассмотрит подготовленный правительством проект госбюджета на 2021 год. Что не так с главным финансовым документом страны.
13.10.20
12.10.20
09.10.20
08.10.20
06.10.20
05.10.20
02.10.20
01.10.20
30.09.20
29.09.20
28.09.20
25.09.20
24.09.20
23.09.20
21.09.20
18.09.20
17.09.20


Жми «Подписаться» и получай самые интересные новости портала в Facebook!