Подробнее Запомнить город


ЄС остаточно поставить на українську ГТС?

размер текста:

Світла мрія Юлії Тимошенко під назвою "Білий потік" подала перші ознаки життя. До неї доєдналася Грузія, підписавши меморандум з відповідальною за газогін британською компанією White Stream Pipeline.

Цей проект, нагадаємо, має постачати Азербайджанський та Туркменський газ до румунської та української ГТС через Грузію та Чорне море.

Директор корпоративного розвитку консорціуму White Stream Георгій Вашакмадзе розповів "Економічній правді", що Європейський союз фінансує передпроектні роботи, тобто, розробку техніко-економічного обґрунтування (ТЕО), за тою ж схемою, що й "Набукко": щороку нарощуючи обсяги.

Зокрема, з початку 2009 року на дослідження компанії виділено вже 650 тисяч доларів. У цілому ж ТЕО газопроводів коштують кілька мільйонів доларів.

Ці два проекти у пресі, і навіть у заявах українських політиків зазвичай називають конкуруючими.

"До білого потоку ніхто серйозно не ставиться. Навіть з "Набукко" ЄС має проблеми щодо забезпечення його сировиною. Європейська комісія може виділити гроші на якусь там підготовку ТЕО. Це ні про що не свідчить", - песимістично налаштований директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Саприкін.

"За моїми спостереженнями, саме "Набукко" є пріоритетом номер 1 для дослідження Європейською комісією", - додає уповноважений президента з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський.

Однак "Білий потік", за свідченнями проектантів, вигідніший порівняно з "Набукко" через те, що на першій стадії потребує значно меншого обсягу газу. Він починає бути рентабельним уже при 8 мільярдах кубометрів газу на рік, які знайти набагато легше, аніж 26 мільярдів кубометрів для "Набукко".

Для цього, за оцінками Вашакмадзе, потрібно, за приблизними підрахунками, 3,5 мільярди доларів.

Щоправда, зараз і ця сума є проблемною. "Сьогодні досить загострилась боротьба між проектами газопроводів, однак в умовах кризи поки що ані "Набукко", ані, наприклад, "Північний потік" навряд чи будуть реалізовані", - каже Саприкін.

Щоправда, ідеологи "Білого потоку" орієнтуються на перспективу. "Ми не повинні ділити те, що там виробляється, а стимулювати виробництво і входження західних компаній в регіон. Тим більше, що Європа вирішила отримувати 60-120 мільярдів кубометрів газу з південного коридору. Одним "Набукко" тут не обмежитись", - заперечує Вашакмадзе.

Так чи інакше, Азербайджан не чекає реалізації довгострокових проектів, а поки що користується діючими трубами. Весь його газ законтрактовано поставками до Туреччини та Болгарії. А нещодавно ця країна вразила ринок, попередньо домовившись про продаж газу російському "Газпрому".

Щоправда, поки що підтверджено лише плани поставки газу до республіки Дагестан державною нафтогазовою компанією Азербайджану SOCAR.

У четвер Віктор Ющенко проведе зістріч з президентом Азербайджану, однією з тем розмови має стати обговорення перспектив будівництва "Білого потоку".

"Ішлося про постачання газу з 2010 року, однак є певні проблеми з трубою. Це стара труба "Баку - Ново-Філя", якою в радянські часи постачався газ до Азербайджану, приблизно 200 км. узбережжям Каспійського моря. Її треба відновити і запустити в реверсному режимі", - пояснив "Економічній правді" Саприкін.

Що ж до роботи консорціуму іноземних компаній на родовищі "Шахденіз", то вона поки що зорієнтована на газопроводи в обхід Росії. І саме на нього розраховує "Білий потік".

З міжнародною підтримкою у White Stream Pipeline поки що складається погано. В Євросоюзі проект підтримують лише країни східної Європи: Румунія, як майбутній споживач газу, Польща та Литва.

"Ми починали цей проект ще тоді, коли Румунія не була членом ЄС. І тепер вона нас продовжує підтримувати ", - поділився Вашакмадзе.

Проте, за його словами, між Україною та Румунією немає жодної конкуренції щодо того, куди пройде перша гілка газогону. Адже головне зараз - не "потопити" проект, і не створити йому таких проблем з сировиною і з попитом, як у "Набукко".

"Досі скидалось на те, що перші 8 мільярдів кубометрів буде спрямовано до Румунії. Проте тепер, після брюссельських переговорів 23 березня, все може змінитися на користь Феодосійського терміналу", - каже Вашакмадзе.

Довідка:

Проект газопроводу "Білий потік" (White Stream) обговорюється з 2005 року як головний енергетичний проект блоку ГУАМ, і спершу мав назву Georgia-Ukraine-EU gas pipeline (GUEU).

Засновником британської White Stream Pipeline сьогодні виступають ті самі грузинські компанії, які працювали над газопроводами "Баку-Тбілісі-Джейхан" та "Баку-Тбілісі-Ерзурум".

Загальна протяжність труби може сягнути майже 1 тисячі кілометрів, у тому числі грузинською територією - 100 кілометрів, понад 600 кілометрів - дном Чорного моря від грузинської Супси до української Феодосії та ще 200 - українським суходолом.

Альтернативний проект передбачає спершу протягнути газогін до Румунії.

Перший етап включає будівництво протягом 4,5 років труби потужністю 8 млрд. куб. м. За 1,5 року передбачається збудувати другу і третю черги "Білого потоку", збільшивши його потужність до 24 або 32 мільярдів кубометрів на рік.

На цих етапах планується долучити до нової системи транспортування газ, видобутий у Казахстані та Туркменистані. Останній, щоправда, поки що не висловлював особливого ентузіазму на адресу "Білого потоку".

... ...
 


Комментарии
комментариев: 0

...
Новости партнеров


Дайджест
В отличие от финансового кризиса 2008–2009 годов, когда глубокий спад спроса (и соответственно — цен) наблюдался по всем сырьевым товарам, последствия пандемии COVID-19 для отдельных частей сырьевого рынка оказались различными, отмечает в своем новом докладе Всемирный банк.
21.10.20
21.10.20, Газета.ru
Цифровизация бизнеса приведет к потере 85 млн рабочих мест в 26 странах мира, предупреждают эксперты Всемирного экономического форума в докладе "The Future of Jobs 2020". Это произойдет уже в 2025 году.
Европейские партнеры требуют от Украины более жесткого налогового контроля для украинских бизнесов – и стандарты BEPS должны его обеспечить. Но следствием может стать эмиграция бизнеса
20.10.20
БізнесЦензор зібрав коментарі від трьох українських підприємств – ЗТР, Укрелетроапарат та концерну НІКМАС – щодо проєкту закону про локалізацію. Резюме: Україна запускає те, що у всьому світі діє вже давно.
Офис президента обнародовал все пять вопросов, которые будут заданы украинцам в день голосования на местных выборах 25 октября. Один из них касается создания свободной экономической зоны на Донбассе.
19.10.20
"Зеленый" водород – экологически чистое топливо, которое может заменить ископаемые источники энергии уже в ближайшем будущем. Какие источники водорода существуют, и почему это топливо перспективно для Украины.
Алюминий подорожал до максимальных значений за полтора года. Стоимость металла на LME достигла 1863 долл/тонну за счет активного спроса в Китае и ослабления курса доллара.
16.10.20
"Банковская реформа" Валерии Гонтаревой и членов ее команды Якова Смолия и Екатерины Рожковой не была успешной. Создается впечатление, что предыдущие пять лет вся финансово-банковская система работала против отечественных производителей.
Летом ситуация на рынке труда значительно улучшилась и количество вакансий увеличилось на 47 процентов. Сейчас же работодатели заняли выжидательную позицию, пока не будет более-менее понятная ситуация со второй волной карантина.
16.10.20, Сегодня
В Украине с началом осени начался стремительный рост цен. Инфляция за сентябрь, по данным Госслужбы статистики, составила 0,5% за месяц. Экономисты говорят, что к концу года цены будут расти еще быстрее, до 2% ежемесячно.
15.10.20
13.10.20
12.10.20
09.10.20
08.10.20
06.10.20
05.10.20
02.10.20
01.10.20
30.09.20
29.09.20
28.09.20
25.09.20
24.09.20
23.09.20
21.09.20
18.09.20


Жми «Подписаться» и получай самые интересные новости портала в Facebook!