Подробнее Запомнить город


НАТО відштовхує Україну в обійми ЄС?

05.04.09 , forpost
размер текста:

Напередодні ювілейного саміту НАТО у Страсбурзі та Кілі західна преса знову знайшла достатньо приводів для того, аби проаналізувати євроатлантичні перспективи нашої держави.

Кількість скептиків у цьому випадку значно переважила кількість оптимістів.

Пріоритет НАТО – Росія

Зрозуміло, що усі до одного аналітики та коментатори поєднували запитання про можливе членство України в НАТО якраз із відносинами Альянсу з нашим північно-східним сусідом. Багато хто із них у першу чергу розглядав НАТО як військову парасолю для України, яка мала б захистити її від можливої російської агресії.

Невиразна реакція Альянсу на російське вторгнення до Грузії, писав The Wall Street Journal, примушує сумніватися, що НАТО готове до застосування статті 5 по відношенню до України, якщо подібна ситуація повториться у нашій державі. А Поль Кілес в інтерв’ю до французького Le Monde взагалі сказав, що прийняття України до Альянсу в час, коли існують такі серйозні ризики територіального конфлікту, було б надзвичайно «безвідповідальним» кроком.

Кілес і більшість його колег-аналітиків погоджувалися й у тому, що

без консультацій із Росією ні про яке розширення Альянсу у східному напрямку не може бути й мови.

До того ж, Україна і так має достатньо не пов’язаних із Росією проблем, які стоять на перешкоді її євроатлантичним амбіціям, додавав The Guardian. На думку британців, роль «російської руки» тут зовсім не слід перебільшувати.

По-іншому розглядали трикутник Україна-Росія-НАТО Ален Дилитроз і Ґарет Еванс у розлогій статті для швейцарської газети Le Temps. На думку цих фахівців, проблема полягає не в тому, що НАТО розширилося б аж до російський кордонів, а в тому, що Альянс нібито планує на цьому і зупинитися. З їхньої точки зору,

вирішити цю проблему просто: запропонувати членство самій Росії. Навіть якщо Росія й відмовиться, вважають Дилитроз та Еванс, вона в такому випадку вже не зможе вважати прийняття до НАТО України «недружнім» кроком.

Марк Медіш на шпальтах американського видання New York Times також радше підтримував ідею членства України та Грузії в Альянсі, вважаючи, що амбіції для цих двох країн є «раціональними». Втім, він також наголосив, що Захід повинен зробити усе можливе, аби Грузія і Україна перестали розглядати НАТО як якийсь «тотем», бо у цих країн є й інші можливості для посилення своєї безпеки. Що стосується необхідності розрядити напружені відносини між Альянсом та Росією, то тут Медіш вважає ефективним засобом ребрендинг, і пропонує перейменувати «NATO» в «POTATO».

Однак такі підбадьорливі для України точки зору, загалом, були поодинокими. У більшості західних видань погоджувалися, що зараз просто не час для євроатлантичного майбутнього України – і невідомо, чи такий час взагалі колись настане. Так, у вже загаданому вище The Guardian писали однозначно:

«Якщо Альянс продовжить яке-небудь подальше розширення на Схід, він розпадеться».

Пріоритет України – ЄС?

Набагато більше перспектив на Заході бачили для «європейського вибору» України. У Великобританії вагомий внесок у цю справу зробили футболісти нашої футбольної збірної. У стінах місцевого парламенту напередодні матчу Англія-Україна панував настільки піднесений настрій, що Джон Ґроґан навіть сказав, що невдовзі ЄС повинен надати нашій державі довготривалу перспективу членства. Міністр європейських справ пані Флінт у відповідь пожартувала, що це може залежати від результату матчу, повідомляв The Guardian.

З іншого боку, песимістичні тональності переважали в розлогій аналітичній статті «Як ми втратили Україну», надрукованій у Gazeta Wyborcza. Автор підкреслював, що досі найпотужнішим імпульсом для реформ у постсоціалістичних країнах Європи завжди була перспектива членства в ЄС, і немає приводів вважати, що Україна може бути винятком із цього правила. Відсутність такої перспективи, на думку польського видання, стимулює в нашій державі політичний хаос, і разом вони утворюють причинно-наслідкове «зачароване коло».

Втім,

поляки бачили помилку Заходу не лише в тому, що він не обіцяв Україні майбутнього членства в Євросоюзі. Призупинення кредитування з боку МВФ, несправедлива критика України під час «газової війни» – ці та інші «faux pas» в результаті призвели до того, що бути проєвропейським політиком в Україні – справа невдячна.


Саме таким чином Gazeta Wyborcza тлумачила низький рейтинг Віктора Ющенка і наростаючу «багатовекторність» Юлії Тимошенко.

Мінорні нотки цієї статті частково врівноважував оптимізм іншої публікації у чільному польському виданні, що вийшла під заголовком «Ще не вмерла Україна». У ній поляки наголошували на тому, наскільки сильно уся Європа зацікавлена у стабільній та забезпеченій Україні, і прогнозували, що українська економічна криза скоро мине. Аби підтвердити таке міркування, польські журналісти нагадали, що

аналітик рейтингового агентства Standard&Poor’s Френк Хілл вважає, що вже у наступному році нашу економіку очікує ріст на 4,5%.

Водночас чеська газета Mlada Fronta Dnes повідомила, що Україна увійшла до списку країн, для громадян яких уряд ЧР постановив тимчасово (на декілька тижнів) призупинити видачу службових та робочих віз. За словами речника чеського МЗС Зузани Оплеталової, йдеться про необхідний антикризовий захід. Втім, цей крок уряду вже викликав невдоволення чеської Економічної палати, яка вважає такий протекціонізм недоречним і навіть шкідливим.

Загалом же складається враження, що на європейському векторі» Україну сприймають набагато краще, аніж на «натівському».

... ...
 


Комментарии
комментариев: 0

...
Новости партнеров


Дайджест
Нацбанк у вересні презентував концепцію валютного регулювання.
Газпром уже давно используется Кремлем в политических целях.
25.09.18, Вести
У украинцев не прекращаются проблемы с документами. Владельцам id-паспортов продолжают отказывать в предоставлении ряда услуг из-за невозможности считать с пластиковых документов необходимую информацию.
25.09.18, ubr.ua
Налоговики применяют их в случаях, когда работники компаний делают мелкие покупки по поручению начальства, и получают возмещения по чекам.
Основным местом назначения наших трудовых мигрантов стала Польша, где уже работают от двух до трех миллионов украинцев.
25.09.18, Вести
С началом осени цены стремительно полетели вверх. Больше всего подорожание ударило по так называемому борщевому набору, но в скором времени ценники изменятся также на хлеб и на сало.
Если все будет очень хорошо и прогноз МВФ относительно роста нашего подушевого дохода на 50% до 2023 г. оправдается, Украина... так и не догонит даже развивающийся мир, оставшись в корзине третьих экономик.
Отрасль ждет роста цен на фоне отказа ОПЕК+ нарастить добычу.
Цены на квартиры на первичном рынке недвижимости Киева и области продолжают расти. Застройщики рассказали, почему это не отпугивает покупателей и почему они ожидают всплеска спроса накануне 2019-го.
25.09.18, Financial club
Миссия МВФ уехала из Украины после двух недель переговоров, так и не пообещав транш. В НБУ говорят, что реформы проводят даже быстрее, чем просит Фонд.
24.09.18
22.09.18
21.09.18
20.09.18


Жми «Подписаться» и получай самые интересные новости портала в Facebook!